Handlinger tilknyttet webside
Indholdet er ikke tilgængeligt på dit valgte sprog. Vi viser det istedet på Svensk

Nordisk-kinesisk energi- och klimatdag på världsutställningen i Shanghai

Den Nordisk-kinesiska energi- och klimatdagen äger rum den 25 juni 2010 på världsutställningen i Shanghai. Evenemanget samlar ministrar, företagsledare och forskare från Kina och de nordiska länderna. Temat för dagen är att se på möjligheter för samarbete och vidare interaktion mellan Kina och de nordiska länderna, med syfte att utveckla och sprida kunskap om hållbara energisystem och teknologier.

15/06 2010

Evenemanget kommer att ta plats vid de nordiska nationella paviljongerna och omfattar föredrag och paneldiskussioner från experter och ledare från den offentliga och privata sektorn. Bland bekräftade talare är bland annat experter i egenskap av Bo Diczfalusy från IEA och Professor Jiang Kejun från Energy Research Institute i Kina. Nordiska ministrar medverkar också under dagen, såsom Karen Elleman från Danmark och Jan Vapaavuori från Finland.

– För Norden är Kina är en viktig och växande aktör i utvecklingen av hållbara energisystem och teknologier. Ny teknologi skapas snabbt och implementeras i allt snabbare takt. För att bidra och ta del av denna centrala tillväxtpotential bör de nordiska länderna - Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige – tillsammans se på de möjligheter som en strategisk samverkan med Kina har att ha att erbjuda. Detta gäller både kunskapsutbyte och samverkan med näringslivet” säger Anne Cathrine Gjærde, direktör för Nordisk Energiforskning.

Samtliga parter har mycket att vinna av ett ömsesidigt utbyte av kunskap, utveckling och nätverk inom hållbara energisystem och teknologier. Nordiska ministerrådet vill med den Nordisk-kinesiska energi- och klimatdagen påvisa den kompetens och potential som finns i Norden samt främja en vidare samverkansprocess mellan aktörer i Kina och de nordiska länderna.

Journalister är välkomna att delta under morgonsessionen vid Finlands paviljong mellan 09.00 och 11.30, som bland annat innehåller anföranden av ministrar och olika experter.

För ackreditering, information, kontaktuppgifter och det senaste programmet, vänligen besök: www.nordicenergy.net/china

Evenemanget arrangeras av Nordisk Energiforskning, en institution för Nordiska ministerrådet . För mer information, besök www.nordicenergy.net/china

Kontakt:
Heidi Hautajärvi, hh@nordicenergy.net +47 95 700 699
Benjamin Donald Smith, bs@nordicenergy.net +47 90 406 203