Tar menneskehandel på alvor
Både likestillingsministrene og Nordisk råds parlamentarikere setter menneskehandel høyt på den nordiske agendaen. Parlamentarikerne er bekymret over at man tilsynelatende kommer så få tilfeller til livs.
- Handel med mennesker er et alvorlig brudd på grunnleggende menneskerettigheter. Det er en meget grov forbrytelse, og i strid med de verdiene Norden kjemper for i hele verden, sa Islands likestillingsminister, Árni Páll Árnason, under sin redegjøresle i Riksdagen torsdag.
Han forsikret om at Nordisk ministerråd setter bekjemping av menneskehandel høyt på dagsordenen, og trakk blant annet frem den nordisk-baltiske kampanjen mot menneskehandel.
Flere parlamentarikere talte for at det i nordisk sammenheng må jobbes enda hardere for å komme handelen med mennesker til livs.
- Det er bekymringsfullt at menneskehandel ikke er nevnt i det danske formannskapsprogrammet for Nordisk ministerråd, sa danske Line Barfod fra Den venstresosialistiske grønne gruppen.
- Vi anerkjenner dem ikke som ofre, men fokuserer på landegrenser og ikke det slaveriet de blir utsatt for. Hvordan sikrer vi at ofrene får en ordentlig behandling og at de får muligheter i hjemlandet sitt i stedet for at de blir ofre for våre rettssystemer, sendt ut og handlet på ny? spurte Barfod, som er medlem i Presidiet i Nordisk råd.
Flere parlamentarikere bekymrer seg over at det er vanskelig å komme handelen til livs. Nordisk råds visepresident, Kent Olsson, la vekt på at det er viktig med samarbeid mellom politi og andre myndigheter i Norden for å bekjempe menneskehandel.
Debatten fant sted under Nordisk råds sesjon i Stockholm torsdag 29. oktober.
