Handlinger tilknyttet webside

Tidligere prisvindere og nominerede

Nominerede og vindere af Nordisk Råds Musikpris tilbage til 1965.

2012

Danmark:

  • Illustrationer I-IV / Else Marie Pade
  • 4 Rooms / Jacob Kirkegaard

Finland:

  • “Vie” / Jukka Tiensuu

Færøerne:

  • Askur & Embla – The first day may be / Kári Bæk

Island:

  • Dreaming / Anna Thorvaldsdóttir Vinder af Nordisk Råds musikpris 2012
  • Flutter for flute, orchestra and field recordings of insects / Þuríður Jónsdóttir

Norge:

  • Vent Litt Lenger / Ole-Henrik Moe
  • Stort sett / Magne Hegdal

Sverige:

  • Golden Dances of the Pharaohs / Victoria Borisova-Ollas
  • Eleven Gates / Anders Hillbor

2011

Danmark:

  •  Lotte Anker, komponist, saxofon
  •  Bolette Roed, blokfløjte

Finland:

  •  Juhani Aaltonen, fløjte, komponist og saxofon
  •  Mikko Innanen, saxofon

Island:

  •  Skúli Sverisson, komponist, bas
  •  Jóel Pálsson, komponist, saxofon

Norge:

  •  Sidsel Endresen, vokalist
  •  Rolf Erik Nystrøm, saxofon

Sverige:

Færøerne:

  •  Kristian Blak, komponist, piano

Grønland:

  •  Nive Nielsen, guitar, komponist og vokalist

2010

Danmark:

  • Schnee - Hans Abrahamsen
  • In spite of, and maybe even therefore - Simon Steen-Andersen

Finland:

  • Rack - Jukka Tiensuu
  • Sky - Sebstian Fagerlund

Island:

  • Bow to string - Daníel Bjarnason
  • Í dag er kvöld - Þuriður Jónsdótti

Norge:

Sverige:

  • Pendants - Jesper Nordin
  • Epilogos - Jan W. Morthenson

Færøerne:

  • Butterfly - Tróndur Bogason

Grønland:

  • Hey hey - Rasmus Lyberth

Åland:

  • Aubade-estampida - Kjell Frisk

2009

Danmark

  • Thunderstrucks
  • Alpha

Finland

  • Pekka Kuusisto & The Luomu Players
  • Kari Kriikku - vinder af musikprisen 2009

Færøerne

  • Orka

Island

  • Voces Thules
  • Víkingur Heiðar Ólafsson

Norge

  • Arve Henriksen
  • Paal Nilssen-Love

Sverige

  • Ale Möller Band
  • Loney Dear

Åland

  • Ulvens Döttrar

2008

Denmark

  • Dr. Dantes GasolinTeaterkoncert, 1994, Musik & tekst: Kim Larsen / Gasolin. Arrangert av: Kåre Bjerkø.

Finland

  • "Hui Kauhistus" – One Spooky Night, 2006, opera for hele familien, Musik: Jukka Linkola. Libretto: Sami Parkkinen på baggrund af materiale af Mauri Kunnas
  • "Patukkaooppera", 2007, musical, Musik: Iiro Rantala. Sangtekster: Heikki Salo. Manuscript og regi: Sirkku Peltola.

Færøerne

  • "Investigations of a dog", 2007, musikteater/multimedie, Musik: Tróndur Bogason. Baseret på Kafka’s bog "Investigations of a dog".

Island

  • "Skuggaleikur" (Shadow Play), 2006, opera, Musik: Karólína Eiríksdóttir. Libretto: Sjón. Baseret på H.C. Andersens eventyr "Skyggen"
  • "Stúlkan í turninum" (The Girl in the Tower), 2005, værk for kammerorkester og fortæller, Musik: Snorri Sigfús Birgisson

Norge

  • "An-Magritt", 1986/2004, musical, Musik: Henning Sommerro. Manuscript og sangtekster: Edvard N. Rønning, frit efter Johan Falkbergets roman "Nattens brød".
  • "Martin L", 2008, musical, Musik: Gisle Kverndokk. Libretto: Øystein Wiik

Sverige

  • "Kristina från Duvemåla", 1995, musical, Musik: Benny Andersson. Tekst: Björn Ulvaeus"
  • Träskoprinsessan", 2007, musikteater, Musik: Jonas Forssell. Libretto: Maria Sundqvist

Åland

  • "Nostradamus", 2001, rockopera, Musik: Nikolo Kotzev. Tekst: Joe Lynn Turner, Glenn Huges, Göran Edman, Doogie White, Jörn Lande.

2007

Danmark

Finland

Island

Norge

Sverige

Færøerne

Grønland

2006

Danmark

Finland

Island

Norge

Sverige

Færøerne

Greenland

2005

Danmark

Finland

Island

Norge

Sverige

Færøerne

2004

Danmark

  • Anders Nordentoft - On this Planet (Kammeropera, 2002)
  • Svend Nielsen - Sommerfugledalen (Rekviem for kor og orkester. 2001)

Finland

  • Tapio Tuomela - Äidit ja Tyttäret (Mødre og døtre). kammeropera. 1997-1999)
  • Lotta Wennäkoski - Naisen rakkautta ja elämää (En kvindes kærlighed og liv. Sangcyklus. 2002-2003)

Island

  • Þórður Magnússon - Ó Jesú edla blómi (Suite for sopran and strengekvartet. 2000/2002)
  • Haukur Tómasson - Gudruns 4. sang (Kammeropera, 1996) - Vinder af musikprisen 2004.

Norge

  • Lasse Thoresen - Løp, lokk og linjar (for solo sang, kor og kammerensemble. 2001-2002)
  • Glenn Erik Haugland - Hulda og Garborg (Kammeropera. 2001)

Sverige

  • Thomas Jennefelt - Villarosasekvenser, kor suite
  • Hans Gefors - Njutningen (for sopran, bariton, kor og orkester)

Åland

  • Lars Karlsson - Rödhamn (Opera, 2000-2002)

Grønland

  • Chilly Friday - Iggu! (You are so sweet! Song 2000/2003)

Færøerne

  • Pauli í Sandagerði - Jesus og Makedoneren (Musical/koncertoratorium. 1984/2003)

2003

Danmark

  • Pierre Dørge & New Jungle Orchestra - Guitarist og junglemusik ensemble
  • Outlandish - Rap Trio

Finland

  • Kimmo Pohjonen - Accordeonist
  • Gjallarhorn - Folkemusikgruppe

Island

  • Sigurður Flosason and Pétur Grétarsson - Saxofonist og percussionist
  • Steindór Andersen, Hilmar Örn Hilmarsson og gruppen Sigur Rós - Episk sanger, percussionist og rock band

Norway

  • Mari Boine - Singer - Vinder af musikprisen 2003
  • Solo Cissokho - Singers

Sverige

  • Ellika Frisell - Folkemusiker
  • Ziya Aytekin - Folkemusiker, zurnaspiller

Færøerne

  • Kári Sverrisson - Folkemusiker

Grønland

  • Anna Thastum Kuitse - Sanger, trommeslager og  danser

2002

Danmark

  • Jens Winther - Angels, suite for big band og kor

Finland

  • Raoul Björkenheim - Apocalypso, big band
  • Esa-Pekka Salonen - LA Variations, orkester

Iceland

  • Karolina Eiriksdottir - Människan levande, kammeropera
  • Jon Nordal - Höstvisa, klarinet og orkester

Norway

  • Nils-Henrik Asheim - Turba, orkester
  • John Persen - Over Kors og Krone, orkester

Sweden

  • Daniel Börtz - Marie Antionette, opera
  • Karin Rehnqvist - Solsången, stemme og orkester

Åland

  • Lars Karlsson - Violinkoncert

Færøerne

  • Sunleif Rasmussen - Symfony no. 1, "Oceanic Days", orkester - Vinder af musikprisen 2002

2001

Danmark

  • Palle Mikkelborg - Trompetist - Vinder af musikprisen 2001
  • Marilyn Mazur - Percussionist

Finland

  • Kari Kriikku - Klarinetist
  • Raoul Björkenheim - Guitarist

Island

  • Sigurdur Flosason - Saxofonist
  • Skúli Sverrisson - El-bassist

Norge

  • Sidsel Endresen - Sanger
  • The Brazz Brothers - Jazzensemble

Åland

  • Vladimir Shafranov - Jazzpianist

Grønland

  • Ole Kristiansen - Pianist, sanger, komponist

Færøerne

  • Magnus Johannesen - Keyboard, komponist, orkesterleder

Sverige

  • Benny Andersson - Pianist, accordeonist, komponist
  • Bobo Stenson - Jazzpianist

2000

Danmark

  • Kenneth Knudsen - Light and Metal. Musik for cello og keyboards, 1997
  • Anders Nordentoft - Sweet Kindness, for solocello og kammerensemble, 1996-98

Finland

  • Kimmo Hakola - Kvintet for klarinet and strengekvartet, 1997
  • Kaija Saariaho - Lonh, for sopran og elektronik, 1996 - Vinder af musikprisen 2000

Island

  • Haukur Tómasson - Koncert for violin og kammerensemble, 1998
  • Jón Nordal - Strengkvartet "Frá draumi til draums", 1996-97

Norge

  • Nils Petter Molvær - Labyrinter, for jazzensemble & electronics, 1996
  • Jon Øivind Ness - Charm, strengekvartet, 1998

Sverige

  • Jan W Morthenson - Contra, for kammerorkester, 1990
  • Anders Nilsson - Divertimento, for kammerensemble, 1991

1999

Danmark

  • Povl Dissing - Ballad singer, visesanger
  • Kontra Kvartetten - Strengekvartet

Finland

  • Maria Kalaniemi - Accordeonist
  • Leif Segerstam - Dirigent - Vinder af musikprisen 1999

Island

  • Sigrún Eðvaldsdóttir - Violinist
  • Caput - Ensemble for nutidig musik

Norge

  • Jan Garbarek - Saxofonist
  • Vertavo Quartet - Strengekvartet

Sverige

  • Palle Danielsson - Jazzbassist
  • Christian Lindberg - Trombonist

Åland

  • Walton Grönros - Operasanger

Færøerne

  • ENEKK - Folkemusikensemble

1998

Denmark

  • Nørholm, Ib - Elverspejl
  • Mazur, Marilyn - Suite for stemme og big band

Finland

  • Tiensuu, Jukka - Puro
  • Nordgreen, Pehr Henrik - Symfony no. 3, op 88

Island

  • Hjálmar H. Ragnarsson - koncert for orgel og orkester
  • Snorri Sigfús Birgisson - koncert for klaver og orkester

Norge

  • Hegdal, Magne - Grande symphonie de salon
  • Wallin, Rolf - koncert for klarinet and orkester - Vinder af musikprisen 1998

Sverige

  • Rehnqvist, Karin - Solsången
  • Edlund, Mikael - Blå trädgård

Færøerne

  • Blak, Kristian - Brøytingar

Åland

  • Karlsson, Lars - Ludus Latrunculorum

1997

Danmark

  • Micala Petri - Blokfløjtenist
  • Annisette - Rocksanger

Finland

  • Helsinki Junior Strings - Ungdoms strengeorkester
  • JPP (Järvelän Pikkupelimannit) - Folkemusikensemble

Island

  • Caput - Ensemble for nutidig musik
  • Björk (Guðmundsdóttir) - Popsanger - Vinder af musikprisen 1997

Norge

  • Mari Boine - Jazz- og balladesanger
  • Leif Ove Andsnes - Pianist

Sverige

  • Anders Bergcrantz - Jazztrompetist
  • Håkan Hardenberger - Trompetist

Grønland

  • Ramus Lyberth - Balladesanger

1996

Danmark

  • Koppel, Thomas - Symfony no. 2
  • Sørensen, Bent - Sterbende Gärten - Vinder af musikprisen 1996

Finland

  • Aho, Kalevi - Symfony no. 8
  • Hämeenniemi, Eero - Nattuvanar

Island

  • Þorsteinn Hauksson - Bells of Earth
  • Haukur Tómasson - Spírall

Norge

  • Hvoslef, Ketil - koncert for klaver og orkester
  • Thoresen, Lasse - Carmel Eulogies, symfonisk digt

Sverige

  • Hillborg, Anders - koncert for violin og orkester
  • Mellnäs, Arne - Endymion Ansgar Krook in memoriam

1995

Danmark

  • Safri Duo - Percussionduo
  • Larsen, Kim - Rocksanger

Finland

  • Segerstam, Leif - Dirigent
  • Värttinä - Folkemusikgruppe

Island

  • Björk (Guðmundsdóttir) - Popsanger
  • Kristinn Sigmundsson - Operasanger

Norge

  • Det Norske Kammerorkester - kammerorkester
  • Steen-Nøkleberg, Einar - Pianist

Sverige

  • Ericson, Eric - kordirigent - Vinder af musikprisen 1995
  • Willemark, Lena - Jazz- og folkemusiksanger

1994

Danmark

  • Sørensen, Bent - The Echoing Garden (Romeo and Juliet)
  • Ruders, Poul - Himmelhoch jauchzend-zum Tode betrübt

Finland

  • Kaipainen, Jouni - Stjernenatten - Vinder af musikprisen 1994
  • Stjärnenatten - Det syngende træ

Island

  • Pál Pampichler Pálsson - Ljáðu mér vængi!
  • Þorsteinn Hauksson - CHO

Norge

  • Thoresen, Lasse - Illuminations
  • Bibalo, Antonio - Macbeth

Sverige

  • Lidholm, Ingvar - Et drømmespil
  • Parmerud, Åke - Alias

1993

Danmark

  • Bløndal Bengtsson, Erling - Violon cellist
  • Kontra Kvartetten - Strengekvartet

Finland

  • Mellersta Österbottens kammarorkester - Strengeorkester - Vinder af musikprisen 1993
  • Kriikku, Kari - Klarinetist

Island

  • Einar Jóhannesson - Klarinetist
  • Hamrahlíðkórinn - Blandet kor

Norge

  • Garbarek, Jan - Saxofonist
  • Skram, Knut - Operasanger

Sverige

  • KammarensembleN - Ensemble for nutidig musik
  • Ale Möller, Lena Willemark, Per Gudmundson - Folkemusikensemble

1992

Danmark

  • Rasmussen, Karl Aage - Solos and Shadows for strengekvartet
  • Ruders, Poul - Himmelhoch jauchzend-zum Tode betrübt

Finland

  • Kaipanen, Jouni - Carpe diem
  • Vuori, Harri - Kri

Island

  • Guðmundur Hafsteinsson - Lyric Shape
  • Hróðmar Sigurbjörnsson - Ljóðasinfonia

Norge

  • Persen, John - Et cetera
  • Thoresen Lasse - Symphonic concerto

Sverige

  • Eliasson, Anders - Symfony no. 1 - Vinder af musikprisen 1992
  • Sandström, Jan - Konsert för trombone och orkester

1991

Danmark

  • Ars Nova - Ensemble for nutidig musik
  • Niels-Henning Ørsted Pedersen (NHØP) - Jazzbassist - Vinder af musikprisen 1991

Finland

  • KRAKATAU - Jazzensemble
  • Juha Kangas & Mellersta Österbottens kammarorkester - Strengeorkester

Island

  • Reykjavik blåskvintett - Blæsekvintet
  • Petúr Jónasson - Guitarist

Norge

  • Antonsen, Ole Edvard - Trompetist
  • Det Norske Kammerorkester - kammerorkester

Sverige

  • Ale Möller, Lena Willemark, Per Gudmundson - Folkemusikensemble
  • Kroumata - Percussionensemble

1990

Danmark

  • Nørholm, Ib - Ekliptiske Institinkter, Symphony no. 7
  • Mikkelborg, Palle - Aura

Finland

  • Heininen, Paavo - Silkkirumpu op 45
  • Tiensuu, Jukka - Tokko

Island

  • Karólina Eiríksdóttir - Någon har jag sett
  • Leifur Þórarinsson - STYR, nocturno capricioso

Norge

  • Nordheim, Arne - Magma
  • Thommessen, Olav Anton - Gjennom prisme - Vinder af musikprisen 1990

Sverige

  • Börtz, Daniel - Sinfonia
  • Ekström, Lars - Un coup de dés jamais n'abolira la hazard

1988

Danmark

  • Berg, Gunnar - Aria
  • Nørholm, Ib - Symphony no. 7 "Ekliptiske instinkter"

Finland

  • Lindberg, Magnus - Kraft - Vinder af musikprisen 1988
  • Rautavaara, Einojuhani - Symphony no. 5

Island

  • Þorsteinn Hauksson - Ad astra
  • Áskell Másson - Koncertsats

Norge

  • Janson, Alfred - Mellamspil
  • Wallin, Rolf - Mandala

Sverige

  • Maros, Miklos - Concert
  • Eliasson, Anders - Symphony no. 1

1986

Danmark

  • Rasmussen, Karl Aage - A symphony in time
  • Nielsen, Svend - Violinkoncert

Finland

  • Bergman, Erik - Limminkäinen
  • Heininen, Paavo - Silkkirumpu (The Damask Drum), opera

Island

  • Jón Nordal - Choralis
  • Hafliði Halgrímsson - Poemi - Vinder af musikprisen 1986

Norge

  • Thoresen, Lasse - Symfonikoncert
  • Hedstrøm, Åse - Anima

Sverige

  • Naumann, Siegfried - Och lärkan slår och Skånes somrar
  • Lidholm, Ingvar - Kontakion

1984

Danmark

  • Nørholm, Ib - Symfony no. 6, op. 85, "Moraliteter eller måske er der mange ..."
  • Rasmussen, Karl Aage - Symfony "Anfang und Ende"

Finland

  • Aho, Kalevi - Concert for violin and orchestra
  • Lindberg, Magnus - Sculpture II, for orkester

Island

  • Jón Nordal - Concert for violincello og orkester
  • Pál Pampichler Pálsson - koncert for klarinet og orkester

Norge

  • Hovland, Egil - Danses de la Mort
  • Hvoslef, Ketil - Antigone

Sverige

  • Enström, Rolf - Slutförbannelser profant requiem
  • Sandström, Sven-David - De ur alla minnen fallna - Vinder af musikprisen 1984

1982

Danmark

  • Abrahamsen, Hans - Winternacht
  • Nørholm, Ib - Symfony no. IV "Modskabelse"

Finland

  • Aho, Kalevi - Nyckeln, Chamber opera
  • Bergman, Erik - Arctica

Island

  • Jón Nordal - Tvesang
  • Leifur Þórarinsson - Stå op, oh Gud!

Norge

  • Bibalo, Antonio - Gespenster (Ghosts), opera
  • Thommessen, Olav Anton - Hermaphroditen, kammeropera

Sverige

  • Eliasson, Anders - Canto del vagabondo in memoria di Carolus Linnæus, for kvindekor og orkester
  • Hermanson, Åke - Utopia - Vinder af musikprisen 1982

1980

Danmark

  • Nørholm, Ib - Symphony no. IV "Modskabelse"
  • Gudmundsen-Holmgreen, Pelle - "Symfoni og Antifoni" - Vinder af musikprisen 1980

Finland

  • Englund, Einar - Sonata for piano
  • Heininen, Paavo - "Dia"

Island

  • Þorkell Sigurbjörnsson - Nídur, koncert for kontrabas
  • Hallgrímus Helgason - Helgistef

Norge

  • Janson, Alfred - Forspil for violin og orkester
  • Rypdal, Terje - Symfoni

Sverige

  • Bodin, Lars-Gunnar - "Skärvor av en tid som kommer" & "För Jon"
  • Nørholm, Ib - Symfoni no. 2

1978

Danmark

  • Holmboe, Vagn - Koncert for cello og orkester
  • Berg, Gunnar - Essai Accoustique 3

Finland

  • Heininen, Paavo - "Maiandros"
  • Sallinen, Aulis - Ratsumies (Rytteren)

Island

  • Jón Ásgeirsson - Prymskvída, opera
  • Jón Þórarinsson - Völuspá (Spådommen)

Norge

  • Mortensen, Finn - Hedda
  • Nystedt, Knut - Lucis Creator Optime

Sverige

  • Bodin, Lars-Gunnar - "Skärvor av en tid som kommer" & "För Jon"
  • Sandström, Sven-David - "Culminations"

1976

Danmark

  • Gudmundsen-Holmgreen, Pelle - Solo for el-guitar
  • Nørholm, Ib - Symfoni no. 3, "Day's Nightmare I"

Finland

  • Englund, Einar - Klaverkoncert no. 2
  • Sallinen, Aulis - Ratsumies (Rytteren), opera

Island

  • Atli Heimir Sveinsson - Koncert for fløjte og orkester - Vinder af musikpris 1976
  • Leifur Þórarinsson - Angelus Domini

Norge

  • Bibalo, Antonio - Miss Julie, kammeropera
  • Kollberg, Kåre - Hakena' anit (den kananeiske kvinde), TV ballet

Sverige

  • Bodin, Lars-Gunnar - Syner, for kasettebånd
  • Sandström, Sven-David - "Through and through"

1974

Danmark

  • Holmboe, Vagn - Strengekvartet no. 11
  • Nørgaard, Per - Gilgamesh - Vinder af musikprisen 1974

Finland

  • Sallinen, Aulis - Symfoni
  • Bergman, Erik - Hathor-svit

Island

  • Jón Nordal - Leidsla
  • Þorkell Sigurbjörnsson - Læti

Norge

  • Nystedt, Knut - Lucis Creator Optime
  • Bibalo, Antonio - Koncert for klaver og orkester

Sverige

  • Pettersson, Allan - Symfoni no. 7
  • Nilsson, Bo - NAZM

1972

Danmark

  • Holmboe, Vagn - Symfoni no. 9
  • Borup-Jørgensen, Axel - Marin

Finland

  • Sallinen, Aulis - Chorali
  • Rautavaara, Einojuhani - Vigilia

Island

  • Jón Nordal - Stiklur
  • Þorkell Sigurbjörnsson - Fípur

Norge

  • Nordheim, Arne - ECO - Vinder af musikprisen 1972
  • Nystedt, Knut - Lucis Creator Optime

Sverige

  • Lundquist, Torbjörn - Symfoni no. 2
  • Hambræus, Bengt - "Rencontres"

1970

Danmark

  • Nørgaard, Per - Luna
  • Rovsing Olsen, Poul - Strengekvartet no. 2

Finland

  • Rautavaarra, Einojuhani - koncert for violon cello and orkester, op. 41
  • Salmenhaara, Erkki - Requiem Profanum

Island

  • Leifur Þórarinsson - Strengekvartet
  • þorkell Sigurbjörnsson - Strengekvartet

Norge

  • Egge, Klaus - Symfoni no. 4
  • Nordheim, Arne - ECO

Sverige

  • Hermanson, Åke - Symfoni
  • Werle, Lars Johan - Drömmen om Therèse - Vinder af musikprisen 1970

1968

Danmark

  • Jersild, Jørgen - Fantasia sopra un mottofe...
  • Nørholm, Ib - Invitation til skafottet, TV-opera

Finland

  • Kokkonen, Joonas - Symphony no. 3 - Vinder af musikprisen 1968
  • Johansson, Bengt - Requiem

Island

  • Jón Nordal - Adagio for fløjte, harpe  og strengeorkester
  • þorkell Sigurbjörnsson - Kandens och dans

Norge

  • Egge, Klaus - Koncert for cello og orkester
  • Nystedt, Knut - De Profundis

Sverige

  • Lidholm, Ingvar - Holländarn
  • Pettersson, Allan - Symfoni no. 5

1965

Danmark

  • Nørgaard, Per - Nocturne
  • Holmboe, Vagn - Strengekvartet no. 6

Island

  • Jón Nordal - Koncert for klaver og orkester
  • Leifur Þórarinsson - Symfoni

Norge

  • Egge, Klaus - Koncert for violin og orkester
  • Nordheim, Arne - Epitaffio
  • Hovland, Egil - Symphony no. 2

Sverige

  • Blomdahl, Karl-Birger - Aniara - Vinder af musikprisen 1965

Kontakt

Louise Hagemann
Telefon: +45 21 71 71 41
E-mail: