Förslag om nordisk ombudsman för gränshinderfrågor
Ett ökat nordiskt samarbete på EU-nivå, en nordisk ombudsman för gränshinderfrågor och ett krav till varje regering om att lösa tre till fem gränshinder varje år var några av de förslag som presenterades på ett debattmöte om gränshinder som arrangerade av informationstjänsten Hallå Norden i förbindelse med Nordiska rådets session 2011 i Köpenhamn.
Christian Jervelund från det danska analysföretaget Copenhagen Economics presenterade några tankar och tal bakom en undersökning som företaget har fått i uppdrag att utföra för Nordiska ministerrådets Gränshinderforum. Undersökningen handlar om vad gränshinderproblemen betyder ekonomiskt för de nordiska samhällena.
Enligt Jervelund innnebär olika typer av gränshinder bara i Öresundregionen en miljardförlust för samhället varje år. Om enda arbetslös person inte får möjlighet att arbeta på andra sidan Öresund innebär det en årlig samhällskostnad på runt 700 000 danska kronor, i huvudsak på grund av förlorad produktion.
Jyrki och Jóhannas tragiska öde
Debattmötet inleddes med en uppläsning av den tragiska historien om Jyrki och Jóhanna, en nyutgiven fiktiv berättelse om en finsk-isländsk familj som flyttar runt i Norden och möter otaliga och otroliga – men ändå verkliga – juridiska och administrativa hinder som orsaker stor möda och ekonomiska problem.
Gränshinderforums ordförande Ole Norrback kommenterade att även om det är osannolikt att en riktig familj skulle ha lika mycket otur som Jyrki och Jóhanna är det ändå många som upplever en del av de gränshinder som beskrivs i historien.
Både den isländska parlamentarikern Helgi Hjörvar och den danska parlamentarikern och före detta samarbetsministern Karen Ellemann tyckte att historien var att bra sätt att visa hur gränshinder är mer än bara tal och juridik och faktiskt berör riktiga människor.
”Många vanliga medborgare blir tvungna att använda mycket tid och resurser på att kämpa mot myndigheter för att få den rätt som de har enligt nordiska avtal. Kanske är det dags för en nordisk ombudsman som kan hjälpa dem?” sa Helgi Hjörvar.
”Problemen är redan identifierade, nu är det dags att lösa dem” sa Ellemann, som föreslog att Nordiska rådet kunde kräva att varje nordisk regering löser till exempel tre eller fem gränshinder varje år och presenterar resultaten på Nordiska rådets session.
Den svenske parlamentarikern och före detta samarbetsministern Christina Husmark Pehrsson poängterade att de nordiska länderna borde samarbeta på EU-nivå för att förhindra att nya gränshinder uppstår.
Contacts
Johan Lindblad
Phone
+45 33 96 02 90
Email
jol@norden.org
Mats Holmström
Phone
+45 33 96 02 91
Email
maho@norden.org
