Document Actions
This content is not available in your chosen language, we are displaying it in Swedish.

Producenter pryder sig med lånade fjädrar

En ny kontrollrapport över användningen av miljömärket Svanen i Danmark avslöjar enskilda fall av missbruk. Missbruk av Svanen är dock inte något större problem i de övriga nordiska länderna och det är generellt fråga om ett begränsat antal överträdelser i förhållande till det sammanlagda antalet licensinnehavare.

Aug 24, 2011

En ny kontrollrapport från Miljømærkning Danmark har hittat fall av missbruk, då producenter orättmätigt har prytt sig med lånade fjädrar och solat sig i svanenmärkets glans utan att ha den erforderliga licensen.

I förhållande till det sammanlagda antalet licensinnehavare handlar det dock om ett förhållandevis litet antal överträdelser och det görs fortlöpande kontroller av användningen av märkningen både av myndigheterna och de involverade branscherna i alla de nordiska länderna.

– Svanen är ett av de mest erkända och trovärdiga miljömärkena i världen. Även om det är skamligt att vissa missbrukar märket finns det ingen anledning att betvivla kvaliteten på det stora arbete som de nationella miljömärkningsnämnderna utför för att garantera den höga standarden på de svanenmärkta produkterna, säger Nordiska ministerrådets generalsekreterare Halldór Ásgrímsson

Svanen är ett av de strängaste miljömärkena i världen med mycket höga krav på de produkter som beviljas en licens, och undersökningar har visat att Svanen är ett av de starkaste varumärkena på marknaden. En konsumentundersökning från 2011 visade att Svanen är det mest kända miljömärket i Norden totalt sett, med en av de högsta graderna av trovärdighet.

I en redogörelse från Nordiska ministerrådet till de nordiska miljöministrarna från 2010 framgår det att Svanen förekommer inom 65 produktgrupper och inkluderar mer än 5 000 produkter. Det har beviljats över 2 000 licenser till mer än 1 000 företag. Man hittade omkring 100 fall av missbruk under 2010.

Läs hela kontrollrapporten (på danska)

Contacts

Tine Due Hansen Svanen – Danmark 0045 22 85 15 55

Related content
  • Branding the Nordic Ecolabel abroad (News Item)

    The Nordic Ministers for the Environment have adopted a new vision for the Nordic Ecolabel, which will also brand the Nordic region abroad in the future. At the same time, funding has been increased for the Nordic Council of Ministers' work on ecolabelling. The Nordic Ecolabel will also work in line with the EU Ecolabel to a much greater degree, according to the ministers.

  • The Nordic Ecolabel gets top marks from consumers (News Item)

    More than 90% of all Nordic citizens recognise the Nordic Council of Ministers' Ecolabel. Nine out of ten think that they are making a good environmental choice when they buy goods with the Nordic Ecolabel, according to a new study conducted in all five of the Nordic countries.