Document Actions
This content is not available in your chosen language, we are displaying it in Swedish.

Två bidrag nominerade till att vinna 500 000 DKK för språkverktyg

Nordiska ministerrådet utlyste tidigare i år en tävling för goda språkverktyg som skall styrka barn och ungas språkförståelse. Två bidrag är nu nominerade till att vinna de 500 000 DKK som utdelas i samband med Nordiska rådets session i november.

Sep 21, 2011
Skola
Photographer
Magnus Fröderberg/norden.org

När Nordiska ministerrådet i våras gick ut med tävlingen om goda språkvertyg för barn och unga fick man in 45 förslag, varav en bedömningspanel nu nominerat två som har möjlighet att vinna tävlingen.

Panelen nominerade två förslag som de anser ha de bästa förutsättningarna för att kunna resultera i produkter som kommer att vara attraktiva för barn och unga, vara av hög kvalitet och bidra till att den nordiska språkkampanjens mål uppfylls.

De två nominerade förslagen är Föreningarna Nordens Förbund för deras förslag Norden i Skolan, en digital plattform för lärare och elever, samt Snöball Film för deras förslag Nordiskesprak.net – en filmbaserad webbsida för skolan. Det är dessa två förslag som Nordiska samarbetskommittén besluter om på sitt möte den 4 oktober 2011. Vinnaren/vinnarna kommer att offentliggöras på den nordiska språkkonferensen 2011 den 11 oktober och priset utdelas i samband med Nordiska rådets session i november i Köpenhamn.

Bedömningspanelen menar att det fanns många goda idéer bland de inkomna förslagen och vill uppmärksamma de möjligheter som finns för att söka stöd i Nordplus Ramprogram och Nordplus Nordiska Språk och Kulturprogrammet.

Nordplus Nordiska Språk- och Kulturprogrammet har i år en extra ansökningsrunda med ansökningsfrist den 15 oktober 2011.

Nordisk Kulturfond har flera ansökningsrundor per år, nästa är den 1 oktober 2011.

Läs mer om språkkampanjen här.

Contacts

Kirsten Preisler
Phone +45 33960378
Email kp@norden.org

Sigrun E. Petersen
Phone +45 33 96 02 45
Email sep@norden.org

Related content
  • Nordisk Sprogkampagne (Project)

    Unge i Norden har sværere og sværere ved at forstå hinandens sprog, trods øget aktivitet på tværs af grænserne. Det er en udfordring som Nordisk Ministerråd vil arbejde med. Det sker blandt andet ved at iværksætte en sprogkampagne med fokus på at styrke nordiske børn og unges forståelse af dansk, norsk og svensk.

  • Language (Cooperation Area)
  • Nordic Council of Ministers' call for DKK 500,000 for good language tools (News Item)

    The Nordic Council of Ministers announces a competition for proposals for the development of products to be used in its venture to improve the understanding of Danish, Norwegian and Swedish amongst children and young people in all the Nordic countries.