Document Actions
This content is not available in your chosen language, we are displaying it in Swedish.

Välfärden är beroende av ungdomar i arbete

– Elever måste få veta vad arbets- och näringslivet behöver, och det får inte vara för komplicerat att anställa ungdomar. Det säger Siv Friðleifsdóttir, ordförande i Nordiska rådets välfärdsutskott, efter att ha lyssnat till en paneldebatt som markerade startskottet för Nordens Välfärdscenters pilotprojekt om utanförskap på den nordiska arbetsmarknaden.

Oct 26, 2009
Siv Friðleifsdóttir

– Vi i Norden har inte råd med att låta arbetsföra människor gå utan jobb om vi ska upprätthålla den nordiska välfärdsmodellen, fastslog Siv Friðleifsdóttir, ordförande i Nordiska rådets välfärdsutskott.

Photographer
Johannes Jansson/norden.org

Den växande ungdomsarbetslösheten, i synnerhet bland unga invandrare, unga med funktionsnedsättning och avhoppare från vidareutbildningar var utgångspunkten för debatten i Kulturhuset i Stockholm den 26 oktober.

– Vi i Norden har inte råd med att låta arbetsföra människor gå utan jobb om vi ska upprätthålla den nordiska välfärdsmodellen, fastlog Siv Friðleifsdóttir.

Elever utan mål blir till vuxna utan jobb

På scenen satt nordiska ungdomar med egna erfarenheter av utanförskap på arbetsmarknaden sida vid sida med nordiska ungdomspolitiker.

Flera av debattörerna fäste vikt vid entreprenörskap och individuell vägledning för att få fler att fullfölja vidareutbilning.

– Elever utan mål blir till vuxna utan jobb, sa svenska Linus Gisborn, själv en avhoppare från gymnasiet.

Individuella mål och direkt uppföljning av de enskilda ungdomarna var också ett verktyg som både norska och svenska representanter för samarbetsarbetsprojekt mellan det offentliga och näringslivet lade vikt vid.

Nordisk idépool och globaliseringsinitiativ

Den norske socialdemokraten Fredrik Bjørnbekk och Johan Pettersson från Centerpartiet i Sverige trodde på en nordisk idépool – där enskilda kommuner kan hämta idéer som har fungerat på andra håll.

En kartläggning av vad som fungerar på olika håll i Norden är också en del av målet med Nordens Välfärdscenters pilotprojekt om utanförskap på den nordiska arbetsmarknaden.

– Vi vill undersöka vilka nordiska forskningsmiljöer som arbetar med utanförskap på arbetsmarknaden, och hur man lyckas, säger centrets direktör Tone Mørk.

Nordens Välfärdscenters pilotprojekt genomförs inom ramen för Nordiska ministerrådets globaliseringsinitiativ: En bra undervisning för ungdomar och vuxna.

Det var ministerrådets informationskontor i Stockholm, Norden i Fokus, som bjöd in till Kulturhuset tillsammans med Nordens Välfärdscenter och Nordiska handikappolitiska rådet.

Related content