Document Actions
This content is not available in your chosen language, we are displaying it in Danish.

Nominerede 1962-2012

De nominerede til Nordisk Råds litteraturpris 1962-2012.

2013

Danmark

Josefine Klougart, Én af os sover. Roman, Rosinante, 2012

Kim Leine, Profeterne i Evighedsfjorden. Roman, Gyldendal, 2012

Finland

Rosa Liksom, Hytti nro 6 (Kupé nr. 6). Roman, WSOY, 2011, Wahlström & Widstrand 2012 (Översättning Janina Orlov)

Ulla-Lena LundbergIs. Roman, Schildts & Söderströms, 2012

Island

Hallgrímur Helgason, Konan við 1000º - Herbjörg María Björnsson segir frá (Kvinden ved 1000º - Herbjørg Maria Bjørnsson fortæller). Roman, JPV útgáfa, 2011 (Dansk översättning, Kim Lembek)

Guðmundur Andri Thorsson, Valeyrarvalsinn (Valeyri-valsen). Noveller, JPV útgáfa, 2011 (Dansk översättning, Erik Skyum Nielsen)

Norge

Nils-Øivind Haagensen, God morgen og god natt. Dikter, Förlaget Oktober, 2012

Ole Robert Sunde, Krigen var min families historie. Roman, Gyldendal, 2012

Sverige

Lars Norén, Filosofins natt. Albert Bonniers Förlag, 2012

Johannes Anyuru, En storm kom från paradiset. Roman, Norstedts förlag, 2012                                                                            

Färöarna

Jóanes Nielsen, Brahmadellarnir (Brahmadellerne). Roman, Mentunargrunnur Studentafelagsins, 2011 (Översättning Povl Skårup), forlaget Torgard, 2012

Grönland

Mariane Petersen, Piniartorsuit kinguaavi (Storfangernes efterkommere). Diktsamling, Milik Publishing Aps, 2010

Det samiska språkområdet

Sollaug Sárgon, Savvon bálgáid louttastit. Diktsamling, Iđut, 2010                                                               

Åland

Ulla-Lena LundbergIs. Roman, Schildts & Söderströms, 2012

2012

Danmark

Vibeke Grønfeldt
 for romanen Livliner
, Samleren
Janina Katz for digtsamlingen 
Skrevet på polsk
, Rosinante

Finland

Gösta Ågren
 for digtsamlingen I det stora hela, Söderströms
Saila Susiluoto for 
digtene Carmen
, Otava

Island

Bergsveinn Birgisson for 
romanen Svar við bréfi Helgu (Svar på brev frå Helga)
, Bjartur (Norsk oversættelse: Johannes Gjerdåker)

Gerður Kristný for digtene 
Blóðhófnir (Blodhingst)
, Mál og menning (Dansk oversættelse: Erik Skyum-Nielsen. Svensk oversættelse: John Swedenmark)


Norge

Øyvind Rimbereid
 for digtet Jimmen
, Gyldendal Norsk Forlag
Merethe Lindstrøm for romanen 
Dager i stillhetens historie
, Aschehoug forlag

Sverige

Katarina Frostenson for digtsamlingen 
Flodtid
, Wahlström & Widstrand
Eva-Marie Liffner for romanen 
Lacrimosa
, Natur & Kultur

Færøerne

Hanus Kamban
 for novellesmalingen Gullgentan (Guldpigen)
, Mentunargrunnur Studentafelagsins (Dansk oversættelse: Kirsten Brix)


Grønland

Tungutaq Larsen for digtsamlingen 
Nittaallatut
, Forlaget Atuagkat

Det samiske sprogområde

Rawdna Carita Eira for digtsamlingen 
ruohta muzetbeallji ruohta (løp svartøre løp)
, Gyldendal Norsk Forlag

Åland

Leo Löthman
 for romanen Transportflotte Speer, PQR-kultur

2011

Danmark

Harald Voetmann, romanen Vågen
Josefine Klougart, romanen Stigninger og fald

Sverige

Anna Hallberg, digtsamlingen Kolosseum
Beate Grimsrud, romanen En dåre fri

Norge

Beate Grimsrud, romanen En dåre fri
Carl Frode Tiller, romanen Innsirkling 2

Finland

Erik Wahlström, romanen Flugtämjaren
Kristina Carlson, romanen Herra Darwinin puutarhuri (Herr Darwins trädgårsmästare)

Åland

Sonja Nordenswan, romanen Blues från ett krossat världshus

Island

Gyrðir Elíasson (prisvinder), novellerne Milli trjánna (Mellem træerne)
Ísak Harðarson, digten Rennur upp um nótt (Stiger upp om natten)

Færøerne

Tóroddur Poulsen, digtsamling Útsýni (Utsikt)

Grønland

Kristian Olsen Aaju, Kakiorneqaqatigiit (Det tatoverede budskab)

Det samiske språkområdet

Kerttu Vuolab, romanen Bárbmoáirras (Paradisets stjerne)

2010

Danmark

Peter Laugesen, Digtsamlingen Fotorama
Ida Jessen, romanen Børnene

Finland

Sofi Oksanen (prisvinder), romanen Puhdistus
Monika Fagerholm, romanen Glitterscenen

Island

Einar Kárason, romanen Ofsi (Rasen)
Steinar Bragi, romanen Konur (Kvinnor)

Norge

Karl Ove Knausgård, romanen Min kamp 1
Tomas Espedal, romanen Imot kunsten (notatbøkene)

Sverige

Steve Sem-Sandberg, romanen De fattiga i Łódź
Ann Jäderlund, digtsamlingen Vad hjälper det en människa om hon häller rent vatten över sig i alla sina dagar.

Færøerne

Gunnar Hoydal, romanen Í havsins hjarta (I havets hjerte)

2009

Danmark

Helle Helle,romanen Ned til hundene
Ursula Andkjær Olsen, digtene Havet er en scene

Finland

Jari Järvelä, romanen Romeo ja Julia (Romeo og Julia)
Robert Åsbacka, romanen Orgelbyggaren

Island

Auður A. Ólafsdóttir, romanen Afleggjarinn (Stiklingen)
Sigurbjörg Þrastardóttir, digtet Blysfarir (Fakkeltog)

Norge

Per Petterson (prisvinder), romanen Jeg forbanner tidens elv
Øyvind Rimbereid, digtene Herbarium

Sverige

Andrzej Tichý, romanen Fält
Johan Jönson, digtsamlingen Efter arbetsschema

Færøerne

Tóroddur Poulsen, digtsamlingen Rot (Röta)

Grønland

Mâgssánguaq Qujaukitsoq, digtsamlingen Sisamanik teqeqqulik

2008

Danmark

Jens Smærup Sørensen, romanen Mærkedage
Naja Marie Aidt (prisvinder), novelleren Bavian

    Finland

    Leena Krohn, romanen Mehiläispaviljonki. Kertomus parvista Berättelse (Bipaviljongen. En berättelse om svärmar.)
    Merete Mazzarella, biografien Fredrika Charlotta född Tengström. En nationalskalds hustru.

      Island

      Bragi Ólafsson, romanen Sendiherrann (Ambassadøren)
      Kristín Steinsdóttir, romanen Á eigin vegum (Sin egen väg)

        Norge

        Merethe Lindstrøm, novellerne Gjestene
        Carl Frode Tiller, romanen Innsirkling

          Sverige

          Eva Runefelt, digtet I ett förskingrat nu, Dikter
          Birgitta Lillpers, digtet Nu försvinner vi eller ingår

            Færøerne

            Carl Jóhan Jensen, digtsamlingen September í bjørkum sum kanska eru bláar (The afflictions of the reverend J.H.O. Dünn) September i birke som måske er blå

              Det samiska språkområdet

              Synnøve Persen, digtene Meahci šuvas bohciidit ságat

              2007

              Danmark

              Morten Søndergaard, digtet Et skridt i den rigtige retning
              Kirsten Thorup, romanen Førkrigstid

                Finland

                Eva-Stina Byggmästar, digtet Älvdrottningen.
                Markku Paasonen, prosadigtet Lauluja mereen uponneista kaupungeista (Sånger om sjunkna sHallgrímur Helgasontäder)

                  Island

                  Hallgrímur Helgason, romanen Rokland (Stormland)
                  Jón Kalman Stefánsson, romanen Sumarljós, og svo kemur nóttin (Sommarljus, och sen kommer natten)

                    Norge

                    Tomas Espedal, prosaen Gå. Eller kunsten å leve et vilt og poetiskt liv
                    Jan Jakob Tønseth, novelleren Von Aschenbachs fristelse

                      Sverige

                      Ann Jäderlund, digtsamlingen I en cylinder i vattnet av vattengråt
                      Sara Stridsberg(prisvinder), romanen Drömfakulteten

                        Færøerne

                        Carl Jóhan Jensen, romanen Ó – søgur um djevulsskap (O – historier om djävulskap)

                          Det samiska språkområdet

                          Sigbjørn Skåden, digtsamlingen Skuovvadeddjiid gonagas (Skomakernes konge)

                          2006

                          Danmark

                          Claus Beck-Nielsen, romanen/prosaen Selvmordsaktionen. Beretningen om forsøget på at indføre Demokratiet i Irak i året 2004
                          Thomas Boberg, digtet Livsstil

                            Finland

                              Asko Sahlberg, romanen Tammilehto (Eklunden)
                              Fredrik Lång, romanen Mitt liv som Pythagoras

                                Island

                                Auður Jónsdóttir, romanen Fólkið i kjallaranum (Dem i kælderen)
                                Kristín Marja Baldursdóttir, romanen- Karitas, án titils (Karitas, utan titel)

                                  Norge

                                  Edvard Hoem, romanen Mors og fars historie
                                  Øivind Hånes, romanen Pirolene i Benidorm

                                    Sverige

                                    Lotta Lotass, romanen skymning:gryning
                                    Göran Sonnevi (prisvinder), digtsamlingenOceanen

                                      Grönland

                                      Julie Edel Hardenberg, billedpoesi Den stille mangfoldighed

                                      Det samiska språkområdet

                                      Jovnna Ande Vest, romanen Arbbolaccat 3 (Arvingene 3)

                                      2005

                                      Danmark

                                      Simon Grotrian, digtsamlingen Korstogets lille tabel
                                      Kirsten Hammann, romanen Fra smørhullet

                                        Finland

                                        Monika Fagerholm, romanen Den amerikanska flickan
                                        Rakel Liehu, romanen Helene

                                          Island

                                          Einar Kárason, romanen Stormur (Storm)
                                          Sjón(prisvinder), romanen Skugga-Baldur

                                            Norge

                                            Karl Ove Knausgård, romanen En tid for alt
                                            Stein Mehren, digtsamlingen Imperiet lukker sig

                                            Färöarna

                                            Tóroddur Poulsen, digtsamlingen Eygnamørk

                                              Sverige

                                              Majgull Axelsson, romanen Den jag aldrig var
                                              Anna Hallberg, digtsamlingen På era platser

                                              2004

                                              Danmark

                                              Vibeke Grønfeldt, romanen Det nye
                                              Peter Nielsen, digtet Livet foreslår

                                              Finland

                                              Lars Sund, romanen Eriks bok
                                              Kari Hotakainen (prisvinder), Juoksuhaudantie (Löpgravsvägen)

                                              Island

                                              Ingibjörg Haraldsdóttir, digtet Hvar sem ég verð (Vart det än bär)
                                              Jón Kalman Stefánsson, romanen Ýmislegt um risafurur og tímann (Lite av varje om jättetallar och tid)

                                              Norge

                                              Roy Jacobsen, romanen Frost
                                              Inger Elisabeth Hansen, digtsamlingen Trask. Forflytninger i tidas skitne fylde.

                                              Sverige

                                              Kristina Lugn, digte Hej då, ha det så bra!
                                              Steve Sem-Sandberg, romanen Ravensbrück.

                                              Færøerne

                                              Jóanes Nielsen, digtsamling Brúgvar av svongum orðum (Broer af sultne ord)

                                              Det samiska språkområdet

                                              Inger Mari Aikio-Arianaick, digtsamling Máilmmis dása (Fra verden og hit)

                                              Grönland

                                              Kristian Olsen Aaju, digtsamling Oqaatsit Nunaat (Ordenes Land)

                                              2003

                                              Danmark

                                              Per Højholt, romanen AURICULA
                                              Morten Søndergaard, digt Vinci, senere.

                                              Finland

                                              Pirjo Hassinen, romanen Mansikoita marraskuussa (Jordgubbar i november)
                                              Kjell Westö romanen Lang

                                              Island

                                              Álfrún Gunnlaugsdóttir, romanen Yfir Ebrófljótið (Över Ebrofloden)
                                              Jóhann Hjálmarsson, digtet Hljóðleikar (Tystnaderna)

                                              Norge

                                              Liv Køltzow, romanen Det avbrutte bildet
                                              Jørgen Norheim, romanen Ingen er så trygg i fare

                                              Sverige

                                              Stewe Claeson, romanen Rönndruvan glöder
                                              Eva Ström (prisvinder), digtet Revbensstäderna

                                              Færøerne

                                              Hanus Kamban, novellerne Pílagrímar (Pilgrimme)

                                              Grönland

                                              Kelly Berthelsen, noveller og essay Tarningup ilua. (En sjæl inderste kammer)

                                              2002

                                              Danmark

                                              Klaus Høeck - In nomine
                                              Ib Michael - Kejserens Atlas

                                              Finland

                                              Kari Aronpuro - Pomo:n lumo ("Pomo:s tjuskraft")
                                              Ulla-Lena Lundberg - Marsipansoldaten("Marsipaanisotilas")

                                              Island

                                              Mikael Torfason - Heimsins heimskasti pabbi ("Världens dummaste pappa")
                                              Gyrðir Eliasson - Gula húsið ("Det gule hus")

                                              Norge

                                              Hans Herbjørnsrud - Vi vet så mye
                                              Lars Saabye Christensen (prisvinder) - Halvbroren

                                              Sverige

                                              Eva Runefelt - I djuret
                                              Peter Kihlgård - Du har inte rätt att inte älska mig

                                              Det samiska språkområdet

                                              Kirsti Paltto - "Suoláduvvon" ("Det tapte")

                                              Færøerne

                                              Tóroddur Poulsen - Blódroyndir(" Blodprøver")

                                              Grönland

                                              Ole Korneliussen - Saltstøtten

                                              2001

                                              Danmark

                                              Kirsten Thorup - Bonsai
                                              Suzanne Brøgger - Sejd

                                              Finland

                                              Mari Mörö - Kiltin yön lahjat ("Gåvor för en snäll natt")
                                              Kjell Westö - Vådan av att vara Skrake ("Isän nimeen")

                                              Island

                                              Þórunn Valdimarsdóttir - Stúlka með fingur
                                              Jón Kalman Stefánsson - Sumarið bakvið Brekkuna

                                              Norge

                                              Jon Fosse - Morgon og kveld
                                              Jan Kjærstad (prisvinder) - Oppdageren

                                              Sverige

                                              Mikael Niemi - Populärmusik från Vittula
                                              Agneta Pleijel - Lord Nevermore

                                              Det samiska språkområdet

                                              Rose-Marie Huuva - Galbma rádná

                                              Færøerne

                                              Oddvør Johansen - Í morgin er aftur ein dagur

                                              Grönland

                                              Hans Anthon Lynge - Allaqqitat

                                              2000

                                              Danmark

                                              Thomas Boberg - Americas: rejseminder
                                              Henrik Nordbrandt (prisvinder) - Drømmebroer

                                              Finland

                                              Paavo Rintala - Faustus
                                              Peter Sandelin - Tystnader, ljud

                                              Island

                                              Guðbergur Bergsson - Faðir og móðir og dulmagn (Far och mor och barndomens magi)
                                              Kristín Ómarsdóttir - Elskan mín ég dey (Älskling, jag dör)

                                              Norge

                                              Frode Grytten - Bikubesong
                                              Georg Johannesen - Ars vivendi, eller de syv levemåter

                                              Sverige

                                              Katarina Frostenson - Korallen
                                              Beate Grimsrud - Jag smyger förbi en yxa

                                              Grönland

                                              Jørgen Fleischer - Seeredaaq allallu (Seeredaaq og de andre)

                                              1999

                                              Danmark

                                              Carsten Jensen - Jeg har set verden begynde och Jeg har hørt et stjerneskud
                                              Pia Tafdrup (prisvinder) - Dronningeporten

                                              Finland

                                              Monika Fagerholm - Diva
                                              Irja Rane - Naurava neitsyt (Den skrattande jungfrun)

                                              Island

                                              Hallgrímur Helgason - 101 Reykjavík
                                              Þórarinn Eldjárn - Brotahöfuð (Blåtårn)

                                              Norge

                                              Geir Pollen - Hutchinsons Eftf.
                                              Jan Erik Vold - Storytellers: en begrunnet antologi

                                              Sverige

                                              Lars Norén - Personkrets 3:1
                                              Göran Sonnevi - Klangernas bok

                                              Færøerne

                                              Jóanes Nielsen - Pentur (Sting)

                                              Grönland

                                              Ole Korneliussen - Uumasoqat (Det andet Dyr)

                                              1998

                                              Danmark

                                              Kirsten Hammann - Bannister
                                              Peter Laugesen - Pjaltetider

                                              Finland

                                              Markus Nummi - Kadonnut Pariisi (Det förlorade Paris)
                                              Tua Forsström (prisvinder) - Efter att ha tilbringat en natt bland hästar

                                              Island

                                              Árni Bergmann - Þorvaldur víðförli (Þorvaldur den vittfarne)
                                              Matthías Jóhannessen - Vötn þín og vængur (Dina sjöar och din vinge)

                                              Norge

                                              Hans Herbjørnsrud - Blinddøra
                                              Bjørn Aamodt - Anchorage

                                              Sverige

                                              Kjell Johansson - Huset vid Flon
                                              Lennart Sjögren - Fågeljägarna

                                              Færøerne

                                              Carl Jóhan Jensen - Tímar og rek (Vraggods af tid)

                                              Grönland

                                              Aqqaluk Lynge - Isuma (Synspunkt)

                                              Det samiska språkområdet

                                              Ristin Sokki - Bonán bonán soga suonaid (Jeg tvinner tvinner slektas sener)

                                              1997

                                              Danmark

                                              Tage Skou-Hansen - På Sidelinjen
                                              Dorrit Willumsen (prisvinder) - Bang: en roman om Herman Bang

                                              Finland

                                              Claes Andersson - En lycklig mänska
                                              Leena Lander - Tulkoon myrsky (Må stormen komma)

                                              Island

                                              Hannes Sigfússon - Kyrjálaeiði (Karelska näset)
                                              Steinunn Sigurðardóttir - Hjartastaður (Hjärttrakten)

                                              Norge

                                              Eldrid Lunden - Slik Sett
                                              Per Pettersson - Til Sibir

                                              Sverige

                                              Jesper Svenbro - Vid budet att Santo Bambino di Aracoeli slutligen stulits av maffian
                                              Birgitta Trotzig - Sammanhang material

                                              Grönland

                                              Karl Siegstad - Iluliarsuit Oqquanni (I ly bag isfjeldene)

                                                1996

                                                Danmark

                                                Klaus Høeck - 1001 digt
                                                Ib Michael - Brev til månen

                                                Finland

                                                Johan Bargum - Charlie Boy
                                                Matti Yrjänä Joensuu - Harjunpää ja rakkauden nälkä (Hunger efter kärlek)

                                                Island

                                                Vigdís Grímsdóttir - Grandavegur 7 (Grandavägen 7)
                                                Einar Kárason - Heimskra manna rád (Dumma mäns goda råd) och Kvikasilfur (Kvicksilver)

                                                Norge

                                                Lars Amund Vaage - Rubato
                                                Øystein Lønn (prisvinder) - Hva skal vi gjøre i dag? og andre noveller

                                                Sverige

                                                Torgny Lindgren - Hummelhonung
                                                Henning Mankell - Comédia infantil

                                                Færøerne

                                                Tóroddur Poulsen - Reglur (Regler)

                                                  1995

                                                  Danmark

                                                  Christian Skov - Høstnætter
                                                  Pia Tafdrup Territorialsang - en Jerusalemkomposition

                                                  Finland

                                                  Arto Melleri Elävien - kirjoissa (Inskriven i livet)
                                                  Irmelin Sandman Lilius - Korpfolksungen

                                                  Island

                                                  Einar Már Guðmundsson (prisvinder) - Englar alheimsins (Universets engle)
                                                  Álfrún Gunnlaugsdóttir - Hvatt að rúnum (Samtal i enrum)

                                                  Norge

                                                  Torgeir Schjerven - Omvei til Venus
                                                  Bjørn Aamodt - ABC

                                                  Sverige

                                                  Katarina Frostenson - Tankarna
                                                  Ulla Isaksson - Boken om E

                                                  Færøerne

                                                  Jens Pauli Heinesen - Bláfellid (Blåfjäll)

                                                    1994

                                                    Danmark

                                                    Suzanne Brøgger - Transparence
                                                    Peter Høeg - De måske egnede

                                                    Finland

                                                    Leena Lander - Tummien perhosten koti (De mörka fjärilarnas hem)
                                                    Ulla-Lena Lundberg - Sibirien: ett självporträtt med vingar

                                                    Island

                                                    Vigdís Grímsdóttir - Stúlkan í skóginum (Pigen i skoven)
                                                    Sigurður Pálsson - Ljóð námu völd (Dikten tog makten)

                                                    Norge

                                                    Tove Nilsen - Oyets sult
                                                    Arild Nyquist - Ungdom

                                                    Sverige

                                                    Werner Aspenström - Ty
                                                    Kerstin Ekman (prisvinder) - Händelser vid vatten

                                                    Færøerne

                                                    Jóanes Nielsen - Kirkene på havets bund

                                                    Grönland

                                                    Frederik Kristensen - Blandt mennesker mig nærmest

                                                      1993

                                                      Danmark

                                                      Peer Hultberg (prisvinder) - Byen og Verden
                                                      Jens Smærup Sørensen - Breve

                                                      Finland

                                                      Olli Jalonen - Isäksi ja tyttäreksi (Far med dotter)
                                                      Tua Forsström - Parkerna

                                                      Island

                                                      Guðbergur Bergsson - Svanurinn (Svanen)
                                                      Ingibjörg Haraldsdóttir - Nú eru aðrir tímar (Nå er det andre tider)

                                                      Norge

                                                      Stein Mehren - Nattsol
                                                      Bergljot Hobæk Haff - Renhetens pris

                                                      Sverige

                                                      Olof Lagercrantz - Att läsa Proust
                                                      Sven Lindqvist - Utrota varenda jävel

                                                      Førøerne

                                                      Gunnar Hoydal - Undir sudurstjørnum (Stjernerne over Andes)

                                                      Grönland

                                                      Mariane Petersen - Taallat: niviugak aalakoortoq allallu (Den berusede flue og andre digte)

                                                      Det samiska språkområdet

                                                      Synnøve Persen - Biekkakeahtes bálggis (Vindløs sti)

                                                        1992

                                                        Danmark

                                                        Anne Marie Ejrnæs - Sneglehuset
                                                        Søren Ulrik Thomsen - Hjemfalden

                                                        Finland

                                                        Olli Jalonen - Johan ja Johan (Johan och Johan)
                                                        Ulla-Lena Lundberg - Stora världen

                                                        Island

                                                        Þorsteinn frá Hamri - Vatns götur og blóðs (Tills vidare stilla snöfall)

                                                        Fríða Á. Sigurðardóttir (prisvinder) - Meðan nóttin líður (Medan natten lider)

                                                        Norge

                                                        Kjell Askildsen - Et stort øde landskap
                                                        Roy Jacobsen - Seierherrene

                                                        Sverige

                                                        Ingmar Bergman - Den goda viljan
                                                        Göran Sonnevi - Trädet

                                                        Grönland

                                                        Frederik Nielsen - Nunaga siunissat qanoq ippa? (Mit land, hvordan ser din fremtid ud?)

                                                          1991

                                                          Danmark

                                                          Svend Åge Madsen - Mellem himmel og jord
                                                          Peter Høeg - Fortællinger om natten

                                                          Finland

                                                          Eeva Kilpi - Talvisodan aika (Vinterkrigets tid)
                                                          Gösta Ågren - Städren

                                                          Island

                                                          Álfrún Gunnlaugsdóttir - Hringsól (Irrfärd)
                                                          Gyrðir Elíasson - Bréfbátarigningin (Pappersbåtsregnet)

                                                          Norge

                                                          Arvid Hanssen - Fader Armod
                                                          Paal-Helge Haugen - Meditasjonar over Georges de la Tour

                                                          Sverige

                                                          Kerstin Ekman - Knivkastarens kvinna
                                                          Lars Norén - Endagsvarelser

                                                          Førøerne

                                                          Carl Jóhan Jensen - Hvørkiskyn (Varkenskön)

                                                          Grönland

                                                          Hans Anton Lynge - Nunanni Avani (I mit land mot nord)

                                                          Det samiska språkområdet

                                                          Nils-Aslak Valkeapää (prisvinder) - Beaivi, áhčážan (Solen, min far)

                                                          1990

                                                          Danmark

                                                          Peer Hultberg - Præludier
                                                          Henrik Nordbrandt - Vandspejlet

                                                          Finland

                                                          Rosa Liksom - Väliasema Gagarin (Station Gagarin)
                                                          Solveig von Schoultz - Ett sätt att räkna tiden

                                                          Island

                                                          Svava Jakobsdóttir - Gunnlaðar saga
                                                          Matthías Jóhannessen - Dagur af degi

                                                          Norge

                                                          Tor Åge Bringsværd - Gobi: Djevelens skinn og ben
                                                          Bergljot Hobæk Haff - Den guddommelige tragedie

                                                          Sverige

                                                          Ragnar Thoursie - Kråkorna skrattar
                                                          Tomas Tranströmer (prisvinder) - För levande och döda

                                                          Det samiska språkområdet

                                                          Nils-Aslak Valkeapää - Beaivi, áhcázan (Solen, min far)

                                                            1989

                                                            Danmark

                                                            Jens Christian Grøndahl - Rejsens bevægelser
                                                            Rolf Gjedsted - Gå om bag spejlet

                                                            Finland

                                                            Rosa Liksom - Unohdettu vartti (Frusna ögonblick)
                                                            Gösta Ågren - Jär

                                                            Island

                                                            Stefán Hörður Grímsson - Tengsl (Samband)
                                                            Birgir Sigurðsson - Dagur vonar (En dag av hopp)

                                                            Norge

                                                            Liv Køltzow - Hvem har ditt ansikt?
                                                            Dag Solstad (prisvinder) - Roman 1987

                                                            Sverige

                                                            Lars Ahlin - Din livsfrukt
                                                            Sigrid Combüchen - Byron

                                                            Færøerne

                                                            Gunnar Hoydal - Hús úr ljódi (Lydens huse)

                                                              1988

                                                              Danmark

                                                              Vita Andersen - Hva'for en hånd vil du ha'
                                                              Henrik Nordbrandt - Under mausolæet

                                                              Finland

                                                              Christer Kihlman - Gerdt Bladhs undergång
                                                              Leena Krohn - Tainaron

                                                              Island

                                                              Steinunn Sigurðardóttir - Tímaþjófurinn (Tidsspillan)
                                                              Thór Vilhjálmsson (prisvinder) - Grámosinn glóir (Gråmossan glöder)

                                                              Norge

                                                              Tor Åge Bringsværd - Gobi: Djengis Khan
                                                              Edvard Hoem - Ave Eva: en herregårdsroman

                                                              Sverige

                                                              Lars Ardelius - Barnsben
                                                              Ernst Brunner - Svarta villan

                                                              Færøerne

                                                              Jóanes Nielsen - Tjøradu plankarn - stevna inn i dreymin (De tjærade planker stævner ind i drømmen)

                                                              Det samiska språkområdet

                                                              Nils-Aslak Valkeapää - Ruoktu váimmus (Vidderna inom mig)

                                                                1987

                                                                Danmark

                                                                Peer Hultberg - Requiem
                                                                Dorrit Willumsen - Suk Hjerte

                                                                Finland

                                                                Annika Idström - Veljeni Sebastian (Min bror Sebastian)
                                                                Solveig von Schoultz - Vattenhjulet

                                                                Island

                                                                Pétur Gunnarsson - Sagan öll (Hele historien)
                                                                Einar Kárason - Gulleyjan (Skatteøen)

                                                                Norge

                                                                Terje Stigen - Ved foten av kunnskapens tre
                                                                Herbjørg Wassmo (prisvinder) - Hudløs himmel

                                                                Sverige

                                                                Lars Forssell - Sånger
                                                                Lars Gyllensten - Sju vise mästare om kärlek

                                                                Færøerne

                                                                Jens Pauli Heinesen - Leikur tín er sum hin ljósi dagur (Din lek är som den ljusa dagen)

                                                                Det samiska språkområdet

                                                                Rauni Magga Lukkari - Losses beaivegirji (Mørk dagbok)

                                                                  1986

                                                                  Danmark

                                                                  Hanne Marie Svendsen - Guldkuglen: fortaelling om en ø
                                                                  Jess Ørnsbo - Hjertets søle

                                                                  Finland

                                                                  Olli Jalonen - Hotelli eläville (Hotell för levande)
                                                                  Eeva Kilpi - Elämän evakkona (Evakuerade för livet)

                                                                  Island

                                                                  Vésteinn Lúðvíksson - Maður og haf
                                                                  Jón úr Vör - Gott er að lifa (Gott är att leva)

                                                                  Norge

                                                                  Kolbjørn Brekstad - Stank av mennesker
                                                                  Rolf Jacobsen - Nattåpent

                                                                  Sverige

                                                                  Karl Rune Nordkvist - Slaktarens hus
                                                                  Birgitta Trotzig - Dykungens dotter

                                                                  Færøerne

                                                                  Rói Patursson (prisvinder) - Líkasum (Liksom)

                                                                    1985

                                                                    Danmark

                                                                    Cecil Bødker - Drengen och Manden
                                                                    Henrik Nordbrandt - 84 Digte

                                                                    Finland

                                                                    Claes Andersson - Under
                                                                    Antti Tuuri (prisvinder) - Pohjanmaa (En dag i Österbotten)

                                                                    Island

                                                                    Hannes Pétursson - 36 ljóð
                                                                    Kristján Karlsson - New York

                                                                    Norge

                                                                    Edvard Hoem - Prøvetid
                                                                    Eugéne Schoulgin - Minner om Mirella

                                                                    Sverige

                                                                    Sun Axelsson - Honungsvargar
                                                                    Torgny Lindgren - Bat Seba

                                                                    Færøerne

                                                                    Regin Dahl - Eftirtorv (De sidste gebrækkelige tørv)

                                                                    Det samiska språkområdet

                                                                    Hans-Aslak - Guttorm

                                                                      1984

                                                                      Danmark

                                                                      Dorrit Willumsen - Marie
                                                                      Ivan Malinowski - Hvad nu

                                                                      Finland

                                                                      Tua Forsström - September
                                                                      Lassi Nummi - Kaksoiskuva (Dubbelbild)

                                                                      Island

                                                                      Svava Jakobsdóttir - Gefið hvort öðru... (Giv Hinanden...)
                                                                      Þorsteinn frá Hamri - Spjótalög á spegil (Spjutstick mot spegeln)

                                                                      Norge

                                                                      Stein Mehren - Timenes time
                                                                      Tormod Haugen - Dagen som forsvant

                                                                      Sverige

                                                                      Kerstin Ekman - En stad av ljus
                                                                      Göran Tunström (prisvinder) - Juloratoriet

                                                                        1983

                                                                        Danmark

                                                                        Inger Christensen - Alfabet
                                                                        Peter Seeberg (prisvinder) - Om fjorten dage

                                                                        Finland

                                                                        Eeva Joenpelto - Eteisiin ja kynnyksille (Allt har sin tid)
                                                                        Barbara Winckelman - Kejsarstaden

                                                                        Island

                                                                        Matthías Jóhannessen - Tveggja bakka veður (Vacklande väderlek)
                                                                        Ingólfur Margeirsson - Lífsjátning: endurminningar Guðmundu Elíasdóttur söngkonu (Livsbejakelse)

                                                                        Norge

                                                                        Dag Solstad - Gymnaslærer Pedersens beretning om den store politiske vekkelsen som har hjemsøkt vårt land
                                                                        Bjørg Vik - Snart er det høst

                                                                        Sverige

                                                                        Elsa Grave - Evighetens barnbarn
                                                                        Torgny Lindgren - Ormens väg på hälleberget

                                                                          1982

                                                                          Danmark

                                                                          Henrik Stangerup - Vejen til Lagoa Santa
                                                                          Bente Clod - Imellem os

                                                                          Finland

                                                                          Claes Andersson - Tillkortakommanden
                                                                          Pentti Saarikoski - Asiaa tai ei (Dagatal)

                                                                          Island

                                                                          Hannes Pétursson - Heimkynni við sjó (Hemvist vid havet)
                                                                          Guðbergur Bergsson - Sagan af Ara Fróðasyni og Hugborgu konu hans (Berättelsen om Ari Fródason och hans hustru Hugborg)

                                                                          Norge

                                                                          Stein Mehren - Den usynlige regnbuen
                                                                          Herbjørg Wassmo - Huset med den blinde glassveranda

                                                                          Sverige

                                                                          Sven Delblanc (prisvinder) - Samuels bok
                                                                          Per Odensten - Gheel: de galnas stad

                                                                            1981

                                                                            Danmark

                                                                            Cecil Bødker - Evas Ekko
                                                                            Ivan Malinowski - Vinterens hjerte

                                                                            Finland

                                                                            Eeva Joenpelto - Sataa suolaista vettä (Som sanden i havet)
                                                                            Irmelin Sandman Lilius - Främlingsstjärnan

                                                                            Island

                                                                            Snorri Hjartarson (prisvinder) - Hauströkkrið yfir mér (Höstmörkret över mig)
                                                                            Sigurður A. Magnússon - Undir kalstjörnu (Under frostestjernen)

                                                                            Norge

                                                                            Olav H. Hauge - Janglestrå och Dikt i samling
                                                                            Idar Kristiansen - Den salte åkeren och Stiene fører til havet

                                                                            Sverige

                                                                            Verner Aspenström - Tidigt en morgon sent på jorden
                                                                            P.C. Jersild - En levande själ

                                                                              1980

                                                                              Danmark

                                                                              Dorrit Willumsen - Hvis det virkelig var film
                                                                              Erik Stinus - Jorden under himlen

                                                                              Finland

                                                                              Eeva Joenpelto - Kuin kekäle kädessä (Sådd bland törnen)
                                                                              Paavo Haavikko - Kansakunnan linja (Nationens linje)

                                                                              Island

                                                                              Ása Sólveig - Einkamál Stefaníu (Stefanisas privata angelägenheter)
                                                                              Ólafur Haukur Símonarson - Vatn á myllu kölska (Vand på Fandens mølle)

                                                                              Norge

                                                                              Odd Eidem - Pieter og jeg
                                                                              Bjørg Vik - En håndfull lengsel

                                                                              Sverige

                                                                              Sara Lidman (prisvinder) - Vredens barn
                                                                              Göran Sonnevi - Språk; verktyg; eld

                                                                                1979

                                                                                Danmark

                                                                                Vagn Lundbye - Tilbage til Anholt
                                                                                Ole Sarvig - De rejsende

                                                                                Finland

                                                                                Lars Huldén - J.L. Runeberg och hans vänner
                                                                                Jorma Ojaharju - Valkoinen kaupunki (Den vita staden)

                                                                                Island

                                                                                Tryggvi Emilsson - Fátækt fólk (Fattigfolk) och Baráttan um brauðið (Kampen om brödet)
                                                                                Þorsteinn frá Hamri - Fiðrið úr sæng Daladrottningar (Tystnadens svärd)

                                                                                Norge

                                                                                Kåre Holt - Sønn av jord og himmel
                                                                                Jan Erik Vold - "S"

                                                                                Sverige

                                                                                P.C. Jersild - Babels hus
                                                                                Ivar Lo-Johansson (prisvinder) - Pubertet

                                                                                  1978

                                                                                  Danmark

                                                                                  Elsa Gress - Salamander
                                                                                  Tage Skou-Hansen - Den hårde frugt

                                                                                  Finland

                                                                                  Ralf Nordgren - Det har aldrig hänt
                                                                                  Pentti Saarikoski - Tanssilattia vuorella (Dansgolvet på berget)

                                                                                  Island

                                                                                  Tryggvi Emilsson - Fátækt fólk (Fattiga människor)
                                                                                  Thór Vilhjálmsson - Mánasigð (Månskära)

                                                                                  Norge

                                                                                  Kjartan Fløgstad (prisvinder) - Dalen Portland
                                                                                  Stein Mehren - Det trettende stjernebilde

                                                                                  Sverige

                                                                                  Elsa Grave - Slutförbannelser
                                                                                  Sara Lidman - Din tjänare hör

                                                                                    1977

                                                                                    Danmark

                                                                                    Svend Åge Madsen - Tugt og utugt i mellemtiden I-II
                                                                                    Jørgen Gustava Brandt - Trilogin Mit hjerte i København, Jatharam, Regnansigt

                                                                                    Finland

                                                                                    Bo Carpelan (prisvinder) - I de mörka rummen, i de ljusa
                                                                                    Ulla-Lena Lundberg - Kökar

                                                                                    Island

                                                                                    Vésteinn Lúðvíksson - Eftirþankar Jóhönnu (Johannas eftertankar)
                                                                                    Thór Vilhjálmsson - Fuglaskottís (Fugleschottis)

                                                                                    Norge

                                                                                    Sigurd Evensmo - Inn i din tid
                                                                                    Knud Faldbakken - Uår: Sweetwater

                                                                                    Sverige

                                                                                    P.C. Jersild - Barnens ö
                                                                                    Göran Sonnevi - Det omöjliga

                                                                                      1976

                                                                                      Danmark

                                                                                      Thorkild Bjørnvig - Delfinen
                                                                                      Peter Seeberg - Dinosaurusens sene eftermiddag

                                                                                      Finland

                                                                                      Christer Kihlman - Dyre prins
                                                                                      Alpo Ruuth - Kotimaa (Hemlandet)

                                                                                      Island

                                                                                      Jakobína Sigurðardóttir - Lifandi vatnið (Levande vatten)
                                                                                      Ólafur Jóhann Sigurðsson (prisvinder) - Að brunnum (Du minns en brunn)

                                                                                      Norge

                                                                                      Rolf Jacobsen - Pusteøvelse
                                                                                      Bjørg Vik - Fortellinger om frihet

                                                                                      Sverige

                                                                                      Verner Aspenström - Blåvalen
                                                                                      Kerstin Ekman - Häxringarna

                                                                                        1975

                                                                                        Danmark

                                                                                        Jørgen Gustava Brandt - Her omkring
                                                                                        Poul Ørum - Kun sandheden

                                                                                        Finland

                                                                                        Claes Andersson - Rumskamrater
                                                                                        Hannu Salama (prisvinder) - Siinä näkijä missä tekijä (Kommer upp i tö)

                                                                                        Island

                                                                                        Guðbergur Bergsson - Það sefur í djúpinu (Det sover i dybet) och Hermann og Dídí (Hermann og Didi)
                                                                                        Þorgeir Þorgeirsson - Yfirvaldið (Øvrigheden)

                                                                                        Norge

                                                                                        Jens Bjørnebo - Haiene
                                                                                        Edvard Hoem - Kjærleikens ferjereiser

                                                                                        Sverige

                                                                                        Sven Delblanc - Vinteride
                                                                                        Göran Palm - Bokslut från LM

                                                                                          1974

                                                                                          Danmark

                                                                                          Christian Kampmann - Visse hensyn
                                                                                          Villy Sørensen (prisvinder) - Uden mål - og med

                                                                                          Finland

                                                                                          Bo Carpelan - Källan
                                                                                          Alpo Ruuth - Korpraali Julin (Korpral Julin)

                                                                                          Island

                                                                                          Jökull Jakobsson - Dómínó (Domino)
                                                                                          Vésteinn Lúðvíksson - Gunnar og Kjartan

                                                                                          Norge

                                                                                          Tor Edvin Dahl - Guds tjener
                                                                                          Rolf Jacobsen - Pass for dørene - dørene lukkes

                                                                                          Sverige

                                                                                          Sven Delblanc - Stenfågel
                                                                                          P.C. Jersild - Djurdoktorn

                                                                                            1973

                                                                                            Danmark

                                                                                            Poul Vad - Rubruk

                                                                                            Finland

                                                                                            Christer Kihlman - Människan som skalv
                                                                                            Veijo Meri (prisvinder) - Kersantin poika (Sergeantens pojke)

                                                                                            Island

                                                                                            Jóhannes úr Kötlum - Ný og nið (Ny og næ)
                                                                                            Indriði G. Þorsteinsson - Norðan við stríð (Fjærnt fra krigen)

                                                                                            Norge

                                                                                            Rolf Jakobsen - Pass for dørene - dørene lukkes
                                                                                            Dag Solstad - Arild Asnes, 1970

                                                                                            Sverige

                                                                                            Göran Sonnevi - Det oavslutade språket
                                                                                            Birgitta Trotzig - Sjukdomen

                                                                                              1972

                                                                                              Danmark

                                                                                              Elsa Gress - Fuglefri og fremmed
                                                                                              Svend Åge Madsen - Sæt verden er til

                                                                                              Finland

                                                                                              Tito Colliander - Nära
                                                                                              Pentti Saarikoski - Katselen Stalinin pään yli ulos (Jag blickar ut över huvudet på Stalin)

                                                                                              Island

                                                                                              Þorsteinn frá Hamri - Himinbjargarsaga eða Skógadraumur (Historien om Himmelborg eller Skogsdröm)
                                                                                              Svava Jakobsdóttir - Leigjandinn (Leiboeren)

                                                                                              Norge

                                                                                              Hans Børli - Isfuglen
                                                                                              Torborg Nederaas - Ved neste nymåne

                                                                                              Sverige

                                                                                              Harry Martinsson - Dikter om ljus och mörker
                                                                                              Karl Vennberg (prisvinder) - Sju ord på tunnelbanan

                                                                                                1971

                                                                                                Danmark

                                                                                                Thorkild Hansen (prisvinder) - Trilogin Slavernes kyst, Slavernes skibe, Slavernes øer
                                                                                                Peter Seeberg - Hyrder

                                                                                                Finland

                                                                                                Hannu Salama - Minä, Olli ja Orvokki (Jag, Olli och Orvokki)
                                                                                                Pentti Saarikoski - Jag går där jag går

                                                                                                Island

                                                                                                Svava Jakobsdóttir - Leigjandinn (Leiboeren)
                                                                                                Thór Vilhjálmsson - Fljótt, fljótt sagði fuglinn (Fort, fort sa fågeln)

                                                                                                Norge

                                                                                                Stein Mehren - Aurora: det niende mørke
                                                                                                Dag Solstad - Irr! Grønt!

                                                                                                Sverige

                                                                                                Sven Delblanc - Åminne
                                                                                                Lars Gyllensten - Palatset i parken

                                                                                                1970

                                                                                                Danmark

                                                                                                Inger Christensen - Det
                                                                                                Klaus Rifbjerg (prisvinder) - Anna (jeg) Anna

                                                                                                Finland

                                                                                                Paavo Haavikko - Audun ja jääkarhu (Audun och isbjörnen)
                                                                                                Tito Colliander - Vaka

                                                                                                Island

                                                                                                Hannes Pétursson - Innlönd (Innland)
                                                                                                Agnar Þórðason - Hjartað í borði (Hjerter på bordet)

                                                                                                Norge

                                                                                                Kåre Holt - Kongen: Hersker og trell
                                                                                                Astrid Tollefsen - Mot et hemmelig mål

                                                                                                Sverige

                                                                                                Sven Lindqvist - Slagskuggan
                                                                                                Verner Aspenström - Inre

                                                                                                  1969

                                                                                                  Danmark

                                                                                                  Thorkild Bjørnvig - Ravnen
                                                                                                  Thorkild Hansen - Slavernes Skibe

                                                                                                  Finland

                                                                                                  Rabbe Enckell - Tapetdörren
                                                                                                  Paavo Haavikko - Agricola ja kettu (Agricola och räven)

                                                                                                  Island

                                                                                                  Guðmundur Gíslason Hagalín - Márus á Valshamri og meistari Jón (Márus på Valshamar og meister Jón)
                                                                                                  Indriði G. Þorsteinsson - Þjófur í paradís (Tyv i paradis)

                                                                                                  Norge

                                                                                                  Finn Alnæs - Gemini
                                                                                                  Hans Heiberg - ...født til kunstner

                                                                                                  Sverige

                                                                                                  Per Olov Enquist (prisvinder) - Legionärerna
                                                                                                  Lars Forssell - Ändå

                                                                                                    1968

                                                                                                    Danmark

                                                                                                    Jørgen Gustava Brandt - Der er æg i mit skæg
                                                                                                    Willy-August Linnemann - Byen liger skjult af lyset

                                                                                                    Finland

                                                                                                    Rabbe Enckell - Dikt
                                                                                                    Rabbe Enckell - Och sanning?

                                                                                                    Island

                                                                                                    Gréta Sigfúsdóttir - Bak við byrgða glugga (Bag blændede vinduer)
                                                                                                    Snorri Hjartarson - Lauf og stjörnur (Løv og stjerner)

                                                                                                    Norge

                                                                                                    Jens Bjørneboe - Frihetens øyeblikk
                                                                                                    Odd Hølaas - Livstegn og speilinger

                                                                                                    Sverige

                                                                                                    Sven Delblanc - Nattresa
                                                                                                    Per Olof Sundman (prisvinder) - Ingenjör Andrées luftfärd

                                                                                                      1967

                                                                                                      Danmark

                                                                                                      Willy August Linnemann - Byen ligger skjult av lyset
                                                                                                      Klaus Rifbjerg - Operaelskeren

                                                                                                      Finland

                                                                                                      Bo Carpelan - 73 dikter
                                                                                                      Paavo Haavikko - Puut, kaikki heidän vihreytensä (Träden, all deras grönska)

                                                                                                      Island

                                                                                                      Halldór Laxness - Dúfnaveislan (Duvbanketten)
                                                                                                      Jakobína Sigurðardóttir - Dægurvísa

                                                                                                      Norge

                                                                                                      Johan Borgen (prisvinder) - Nye noveller
                                                                                                      Steinn Mehren - Tids Alder

                                                                                                      Sverige

                                                                                                      Artur Lundkvist - Självporträtt av en drömmare med öppna ögon
                                                                                                      Lars Gyllensten - Lotus i Hades

                                                                                                        1966

                                                                                                        Danmark

                                                                                                        Villy Sørensen - Formynderfortællinger
                                                                                                        Thorkild Hansen - Jens Munk

                                                                                                        Finland

                                                                                                        Christer Kihlman - Madeleine
                                                                                                        Marianne Alopaeus - Mörkrets kärna

                                                                                                        Island

                                                                                                        Jóhannes úr Kötlum - Tregaslagur

                                                                                                        Norge

                                                                                                        Kåre Holt - Kongen: Mannen fra utskjæret
                                                                                                        Johan Borgen - Nye Noveller

                                                                                                        Sverige

                                                                                                        Per-Olof Sundman - Två dagar, två nätter
                                                                                                        Gunnar Ekelöf (prisvinder) - Diwán över Fursten av Emgión

                                                                                                          1965

                                                                                                          Danmark

                                                                                                          H.C. Branner - Ariel

                                                                                                          Færøerne

                                                                                                          William Heinesen (prisvinder) - Det gode Håb

                                                                                                          Finland

                                                                                                          Veijo Meri - Peiliin piirretty nainen (Kvinnan i spegeln)
                                                                                                          Christer Kihlman - Den blå modern

                                                                                                          Island

                                                                                                          Guðmundur Daníelsson - Húsid (Huset)
                                                                                                          Indriði G. Þorsteinsson - Land og synir (Land og Sønner)

                                                                                                          Norge

                                                                                                          Johan Borgen - Blåtind
                                                                                                          Finn Carling - Kometene

                                                                                                          Sverige

                                                                                                          Sara Lidman - Med fem diamanter
                                                                                                          Olof Lagercrantz - Från helvetet till paradiset

                                                                                                            1964

                                                                                                            Danmark

                                                                                                            Leif Panduro - Fern fra Danmark
                                                                                                            Tove Ditlevsen - Den onde lykke

                                                                                                            Finland

                                                                                                            Veijo Meri - Sujut (Lika mot lika)
                                                                                                            Eeva-Liisa Manner - Lekar för enslingar

                                                                                                            Island

                                                                                                            Hannes Pétursson -  Stund og staðir

                                                                                                            Norge

                                                                                                            Tarjei Vesaas (prisvinder) - Isslottet
                                                                                                            Finn Alnæs - Koloss

                                                                                                            Sverige

                                                                                                            Sivar Arnér - Tvärbalk
                                                                                                            Sven Fagerberg - Svärdfäktarna

                                                                                                              1963

                                                                                                              Danmark

                                                                                                              Thorkild Hansen - Det lykkelige Arabien
                                                                                                              Poul Ørum - Natten i ventesalen

                                                                                                              Finland

                                                                                                              Väinö Linna (prisvinder) - Täällä Pohjantähden alla 3 (Söner av ett folk)
                                                                                                              Oscar Parland - Tjurens år

                                                                                                              Island

                                                                                                              Guðmundur Daníelsson - Sonur minn Sinfjötli (Svärdet och harpan)

                                                                                                              Norge

                                                                                                              Aksel Sandemose - Felicias bryllup
                                                                                                              Gunnar Reiss-Andersen - År på en strand

                                                                                                              Sverige

                                                                                                              Gunnar Ekelöf - En natt i Otoçaç
                                                                                                              Sivar Arnér - Finnas till

                                                                                                                1962

                                                                                                                Danmark

                                                                                                                Karen Blixen - Skyggerne på græsset William Heinesen - Gamaliels Berættelse

                                                                                                                Finland

                                                                                                                Hagar Olsson - Hemkomst
                                                                                                                Väinö Linna - Täällä Pohjantähden alla 2 (Upp trälar)

                                                                                                                Island

                                                                                                                Halldór Laxness - Paradísarheimt (Det återvunna paradiset)

                                                                                                                Norge

                                                                                                                Tarjei Vesaas - Brannen
                                                                                                                Arnulf Överland - Den rykende tande

                                                                                                                Sverige

                                                                                                                Eyvind Johnson (prisvinder) - Hans nådes tid Åke
                                                                                                                Wassing - Slottet i dalen