Document Actions
This content is not available in your chosen language, we are displaying it in Danish.

Janne Seurujärvi (Main speech)

Date
Oct 28, 2009
Agenda item
11. Debate on closer Nordic co-operation in foreign and defence policies
Speaker
Janne Seurujärvi

Arvoisa herra puheenjohtaja! Pian 60 vuotta täyttävällä Pohjoismaiden neuvostolla on ollut koko historiansa ajan tärkeä lähetystehtävä, missio, pohjoismaisen demokratiakäsityksen ja demokratiakehityksen viemisessä, toisaalta myös kansalaisyhteiskuntakäsityksen ja perusoikeuksien kunnioittamisen viemisessä. Tältä osin esitys, jota tänään käsittelemme – Minskin pohjoismaisen tiedotustoimiston perustaminen – on hyvin perusteltu.

Tässä vastalauseen ensimmäisessä osassa on esitetty hieman ontuvia perusteluja liittyen pohjoismaisen yhteistyön budjettiin ja ankariin säästötoimiin. Mielestäni tällaisia säästötoimia, jotka tällä hetkellä vaivaisivat pohjoismaista yhteistyötä, sen perustaa, ei siinä mittakaavassa ole.

Sen sijaan tämä toinen vastalauseen kohta, jossa puhutaan muiden organisaatioiden Minskiin perustamista toimenpisteistä, muun muassa Ruotsin suurlähetystön osalta sekä Euroopan neuvoston avaamasta toimistosta, on kyllä otettava tämän päätöksenteon yhteydessä huomioon. Siksi onkin ihan aiheellista esittää kysymys:

Onko tässä vaiheessa viisasta perustaa oma toimisto, vai olisiko parempi edetä yhteistyön kautta esimerkiksi Euroopan neuvoston toimiston kautta? Tämä on kyllä kysymys, joka olisi pitänyt käsitellä paljon syvällisemmin kuin mitä tämän prosessin yhteydessä on käsitelty.

Christina Gestrin sanoi hyvin tuossa esittelypuheenvuorossaan, että toimisto sinänsä ei ole mikään itsetarkoitus perustehtävän ja tavoitteiden toteuttamiseen, vaan myös muunlaisia tapoja on olemassa. Siksi peräänkuuluttaisin vielä tämän päätösesityksen arviointia, joka tietysti tullaan nyt äänestyksen muodossa myös tekemään.