Document Actions
This content is not available in your chosen language, we are displaying it in Danish.

Anniken Huitfeldt (Answers to questions)

Date
Oct 29, 2009
Agenda item
12. Question time with the Ministers for Co-operation
Speaker
Anniken Huitfeldt

 

Jeg vil si at barnefattigdom  henger sammen med foreldrenes aktivitet i arbeidsmarkedet. Alle våre tiltak nå handler derfor om å holde folk i arbeid. Vi bruker offentlige midler til å sette i gang offentlige byggeprosjekter, fordi vi vet at det er en relativ nedgang i anleggsbransjen.

Men vi har fortsatt store problemer med barn som faller utenfor i vårt samfunn. Det henger delvis sammen med om foreldrene er yrkesaktive eller ikke, men det henger også sammen med andre spørsmål. Det som bl.a. er forskjellen på dagens generasjon barn og barn tidligere, er at det å delta på fritidsarenaen er så avgjørende for å bli inkludert. Mens mange av fritidsaktivitetene før i tiden var gratis – det å delta på en sosial arena var gratis – vet vi at det å delta på mange fritidsaktiviteter i dag koster penger.

Derfor handler den norske regjeringens innsats om å bidra til at flere voksne kommer i arbeid, og at flere med minoritetsbakgrunn kommer i arbeid. Men det handler også om å inkludere barn og unge på fritidsarenaen, slik at det å delta på denne arenaen i mindre grad skal være avhengig av foreldrenes inntekt.