Document Actions
This content is not available in your chosen language, we are displaying it in Danish.

Monica Green (Main speech)

Date
Oct 29, 2009
Agenda item
15. Health, culture and society
Speaker
Monica Green

Jag vill understryka det som vi hörde tidigare. Vi var eniga i utskottet. Men jag vill också poängtera vikten av att det måste bli lättare att betala för sig på nätet, att vi måste informera mer om vad upphovsrätten är och att vi måste berätta för människor vad det handlar om, så att vi ökar förståelsen för att alla ska få betalt för sina alster.

Det finns större möjligheter nu än vad det fanns för bara något år sedan. Det är möjligt att den tekniska utvecklingen går i rätt riktning, men det är viktigt att vi följer den utvecklingen. Vi tar små steg framåt hela tiden. Vi kan däremot inte tänka oss att man bara skär av Internetuppkopplingar för människor, som i så fall inte längre skulle kunna betala sina räkningar eller leva sitt normala liv, då man är så beroende av Internet.

Det handlar om att ge och ta men att vi är tydliga med att vi ska ha upphovsrätten kvar och modernisera den. Vi ska ta små steg framåt och hjälpas åt i den nya tid som vi går in i.