När Eurovisionsschlagerfestivalen går av stapeln spelar maten en viktig roll som visitkort för Norden, Ny nordisk mat och de fantastiska råvaror som de nordiska länderna producerar.
Ny nordisk mat-programmet under Nordiska ministerrådet har tagit fram en särskild meny till Eurovisionsschlagerfestivalen i Malmö, där nordiska specialiteter som rabarber, lakrits och fläderblom sätter fart på smaklökarna
När finalen i Eurovisionsschlagerfestivalen går av stapeln i Malmö lördagen den 18 maj blir showen mer hållbar än tidigare år – utan att man av den anledningen har minskat ner på ljus och färger, smak och glitter.
Ny nordisk mat-programmet under Nordiska ministerrådet har tagit fram en särskild meny till Eurovisionsschlagerfestivalen i Malmö, där nordiska specialiteter som rabarber, lakrits och fläderblom sätter fart på smaklökarna.
All mat är så långt det är möjligt ekologisk eller på annat sätt hållbart producerad. Det serveras också enbart vatten direkt från kranen, vilket kräver 500 gånger mindre energi att producera än vatten på flaska.
– Mat är ett enastående visitkort. Intressant mat säger mycket mer och är något man minns betydligt bättre än en högtidligt tal eller en broschyr på glänsande papper. Därför kan jag bara vara glad över att människorna bakom Eurovisionsschlagerfestivalen i samarbete med Nordiska ministerrådet har valt att servera Ny nordisk mat, säger Danmarks livsmedelsminister Mette Gjerskov i samband med evenemanget.
– Maten är ett skyltfönster över de tusentals melodifestivalfans som nu i dagarna kommer till Malmö för att uppleva evenemanget. För mig är det viktigt att Ny nordisk mat inte enbart är ett elitfenomen som man kan uppleva på Michelinrestauranger. Det handlar i själva verket om ett helt nytt sätt att betrakta matglädje, hälsa och hållbarhet som en helhet, fortsätter ministern.
I samband med Eurovisionsschlagerfestivalen har arrangörerna tagit fram en hel handledning om hur man anordnar ett sådant evenemang utan att belasta miljön mer än absolut nödvändigt.
– Liksom med Ny nordisk mat handlar det om att ha med hela kedjan från tillverkningen av maten tills den når vårt bord, och vi tycker att man ska tänka sig för ordentligt när man anordnar ett sådant evenemang. Det finns många små sätt att ta till för att skona både miljö och människor, som kan tas med i beräkningen i hela planeringen och konceptet, och det är det vi har gjort i vår handledning, säger projektledaren från Ny nordisk mat-programmet Charlotta Ranert, som står för maten vid det stora evenemanget i Malmö.
På lördag kväll kan man sittandes hemma i soffan komma ännu närmare stämningen från showen i Malmö genom att följa recepten på nya nordiska cocktails och kakor – titta in på webbplatsen http://foodism.se/
Michael Funch
Sähköposti
mifu@norden.org
Charlotta Ranert charlotta@charlottaranert.se