Tehdyt toimenpiteet
Sisältöä ei ole saatavilla valitsemallasi kielellä, joten se näytetään kielellä norja.
Huhtikuu, 2013

Anvendt kunnskap til nordisk nytte

Blogginnlegg 04/04/2013

Vi er gode på kunnskapsutvikling i nordisk samarbeid. Prosjektvirksomheten er en betydelig del av Nordisk Ministerråds aktivitet. Den store produksjonen av rapporter og publikasjoner tyder på at vi vet stadig mer om de nordiske erfaringene og mulighetene som ligger i samarbeid mellom landene på de forskjelligste områder.

Vi er også ganske gode til å formidle kunnskapen gjennom et tusentalls årlige publikasjoner. Nå gjøres det et stort arbeid med å gjøre dette kunnskapsgrunnlaget mer tilgjengelig.  Under overskriften Open Access vil vi øke synligheten av og tilgjengeligheten til alle våre publikasjoner, både dem vi selv utgir, og dem vi finansierer eksternt. Det vil vi gjøre gjennom et unikt samarbeid om som etterhvert kan bli en felles publiseringsplatform for alle som på en eller annen måte er en del av Nordisk Ministerråd.

Like viktig som å gjøre kunnskapsproduksjonen mer tilgjengelig, vil det være å tilrettelegge for at den i enda større grad kan anvendes til utforming av politikk og politiske løsninger til beste for nordiske borgere. En del av det uforløste nordiske potensiale ligger etter mitt syn i vår evne til å bruke resultatene av den omfattende nordiske prosjektvirksomheten til å utvikle slike løsninger. Dette blir et viktig fokus for mitt arbeid med prosjektvirksomheten framover.

Dagfinn Høybråten

 

Uutiset

Kalenteri