Document Actions
Þetta innihald er ekki til á því tungumáli sem þú hefur valið, því sýnum við innihaldið á norsku.

Nordisk samekonvensjon på trappene?

Den norske regjeringen er positiv til å starte forhandlinger om en nordisk samekonvensjon. Det skriver Norges samarbeidsminister, Rigmor Aasrud, i et svarbrev til Sinikka Bohlin i Nordisk råd. Bohlin spurte tidligere i år hva den norske regjeringen vil gjøre for at arbeidet med konvensjonen skal realiseres.

18/08 2010
Sinikka Bohlin

Hva vil den norske regjeringen gjøre for at arbeidet med den nordiske samekonvensjonen skal realiseres? spør Sinikka Bohlin.

Ljósmyndari
Magnus Fröderberg/norden.org

- Jeg håper at en felles løsning på spørsmålet om forhandlingsopplegg kan skisseres under høstens fellesmøte i november mellom ministrene og sametingspresidentene, skriver Norges samarbeidsminister i sitt svar til Sinikka Bohlin.

Rigmor Aasrud understreker at den norske regjeringen er positiv til å starte forhandlinger, og at videre drøftinger om opplegg for konvensjonsforhandlinger vil fortsette under det svenske formannskapet for det nordiske samarbeidet om samiske saker.

Regjeringene i Finland, Norge og Sverige har siden 2001 samarbeidet med sikte på å etablere en nordisk samekonvensjon.

Spørsmålsstilleren Sinikka Bohlin er medlem av den svenske Riksdagen og presidiet i Nordisk råd.

Les brevet fra Norges samarbeidsminister.

Tengt efni