Dokumentåtgärder

Hans Wallmark

Politiskt parti: Moderata samlingspartiet (M)
Nationalitet: Svensk
Födelseår: 1965
E-post: hans.wallmark@riksdagen.se
Hemsida: http://www.riksdagen.se/sv/ledamoter-partier/Hitta-ledamot/Ledamoter/Wallmark-Hans-0980681611418/
Facebook: https://www.facebook.com/wallmark?hc_location=timeline

Nuvarande uppgifter

 Organisation   Funktion   Startdatum 
Sveriges delegation Vice ordförande 2013-10-03
Konservativa gruppen Ledamot 2013-10-03
Nordiska rådets presidium Vice president 2014-01-01

Tidigare uppdrag

 Organisation   Funktion   Startdatum   Slutdatum 
Konservativa gruppen Ledamot 2006-10-01 2012-10-04
Medborgar- och konsumentutskottet Ledamot 2006-10-01 2012-10-04
Sveriges delegation Ledamot 2006-10-01 2012-10-04
Nordiska rådets presidium Ledamot 2013-10-29 2013-12-31