Dokumentåtgärder

Kuupik Kleist

Politiskt parti: Inuit Ataqatigiit (IA)
Nationalitet: Grönländsk
Födelseår: 1958
E-post: kuupik@inatsisartut.gl
Hemsida: http://ia.gl/da/?s=Kuupik%20Kleist

Tidigare uppdrag

 Organisation   Funktion   Startdatum   Slutdatum 
Miljö- och naturresursutskottet Ledamot 2004-11-01 2005-12-01
Grönlands delegation Ledamot 2004-11-01 2005-12-01
Danmarks delegation Suppleant 2007-10-01 2007-11-01
Nordiska ministerrådet för lagsamarbete (MR-LAG) Minister 2009-06-12 2013-03-26
Ordförandens departement (GL) Formand for Naalakkersuisut 2009-06-02 2013-03-26