336. Michael Tetzschner (Indlæg)

Det hadde kanskje vært en fordel å høre begrunnelsen først, og så kunne vi hørt motargumentene etterpå. Men siden jeg representerer presidiet i denne sak, får jeg bare si at hvis forslaget hadde vært bedømt etter sin intensjon, hadde vi vært for det. Men vi tror ikke dette er et egnet virkemiddel til å få frem et bedre samarbeid om en felles innsats i EU-systemet. Det er også litt selvmotsigende at for å gjøre oss gjeldende i byråkratiet i Brussel, skal vi altså selv gå til anskaffelse av et kontor, for å si det litt enkelt.

Jeg kan bare si at dette forslaget har hatt en lang vei. Det har fått en grundig behandling, og i sin opprinnelige form gikk det ut på at både Ministerrådet og Nordisk råd skulle ha et felles kontor i Brussel. Men regjeringene ønsker ikke det, og dermed mener heller ikke Ministerrådet at de ønsker et kontor. Og det å bli stående alene med finansieringen av et kontor for å ha et kontor, mener vi ikke er velbegrunnet.

Vi hadde et idéutvekslingsmøte her på Christiansborg tidligere i høst. Vi er enige om at det skal gjøres en innsats for å la vår stemme høre i Brussel, men vi vil anbefale at man bruker de etablerte samarbeidsstrukturer som finnes. Vi har jo tross alt tre av de nordiske land som er fullt ut medlemmer i alle politiske fora og har tilgang til disse. Det det må være spørsmål om, er at det nordiske felleskap og de nordiske felles interessene må komme høyere opp i bevisstheten når man der møter ordinære saker i sin ordinære prosess. Det er det som er oppgaven, ikke å ansette en tjenestemann som da neppe får bygd nettverk av betydning nettopp fordi han ikke har noen fullmakter og heller ikke kan inngå i noen politisk diskusjon med mening med andre. Det blir et rent oppspillspunkt hvor vi allerede har dekket det behovet.

Information

Talenummer
336
Type
Indlæg
Talerrolle
Den Konservative Gruppe, Præsidiets talsperson
Dato