Paula Lehtomäki – CV

Paula Lehtomäki
Photographer
Laura Kotila, Statsrådets kansli
Paula Lehtomäki took over as the new Secretary General of the Nordic Council of Ministers on 18 March 2019, moving from a position as State Secretary in the Prime Minister’s Office in Finland.
Personal information

Date and place of birth: 29/11/1972, Kuhmo

Place of residence: Helsinki

Family status: Married, three children

Native language: Finnish

Education
  • MSc in Economics 1999
  • BSc in Political Science 1996
  • School leaving certificate 1991
Work experience
  • State Secretary 2015–2019
  • Minister of the Environment 19/04/2007–22/06/2011 (including six months maternity leave)
  • Minister of Foreign Trade and Development and Minister in the Prime Minister’s Office 17/04/2003–19/04/2007 (including six months maternity leave)
  • Member of Parliament 1999–2015
  • Vice-chair of the Economy Committee 2003
  • Member of the Finnish delegation to the Nordic Council 1999–2003
  • Member of the Finnish delegation to the Council of Europe 2003
  • Research Assistant 1998
  • Temporary post as headteacher 1995
Decorations
  • Commander of the White Rose of Finland
  • Military Merit Medal
  • War Veterans Association’s Medal of Merit
Organisations and positions of trust
  • Centre Party of Finland, Vice-chair 2002–2010
  • Kainuu Regional Council 2005–2008
  • Kuhmo Town Council 1997–2004
  • Board Member Finland-Russia Society 2000–2003, Chair 2014–2015
  • Board of the UKK Society 2010–
  • Management board of the Finland Society 2013–2015
Foreign languages
  • English: Excellent
  • Russian: Good
  • Swedish: Good
  • French: Basic
Hobbies
  • Non-competitive sport
  • Singing