Dagfinn Høybråtenin CV

Dagfinn Høybråten
Valokuvaaja
Lars Lauritzen
Dagfinn Høybråten on toiminut Pohjoismaiden ministerineuvoston pääsihteerinä vuodesta 2013. Ennen nykyistä tehtäväänsä Høybråten toimi Norjassa monissa eri tehtävissä lähes kaikilla hallintotasoilla aina paikallishallinnosta eri ministeriöihin, joissa hän oli sekä huippuvirkamiehenä että ministerinä.

Lyhyt elämäkerta: Dagfinn Høybråten

Dagfinn Høybråten oli ministerinä molemmissa pääministeri Kjell Magne Bondevikin hallituksissa vuosina 1997–2000 ja 2001–2005. Terveysministerinä hän ajoi läpi uraauurtavan lain, joka kielsi tupakoinnin julkisilla paikoilla. Norjasta tuli näin toinen Euroopan maa, joka otti kiellon käyttöön tupakoinnin riskejä koskevan näytön perusteella.

Lisäksi Høybråten oli Norjan parlamentin jäsen vuosina 2005–2013. ja kuului ulkoasiainvaliokuntaan vuosina 2006–2013. Vuonna 2007 hän toimi Pohjoismaiden neuvoston presidenttinä ja vuosina 2011–2013 hän oli Norjan parlamentin varapuhemies. Høybråten on ollut Norjan kristillisdemokraattisen puolueen johtotehtävissä vuodesta 1979 alkaen. Vuonna 2004 hän aloitti puolueen puheenjohtajana ja hoiti tehtävää vuoteen 2011 saakka. Virkamiesurallaan Høybråten toimi Oppegårdin kunnanjohtajana sekä Norjan kansaneläkelaitoksen pääjohtajana.

Høybråten tunnetaan Norjan julkishallinnon ja politiikan uudistajana, ja nyt hän on mukana pohjoismaisen tason uudistus- ja kehitysprosessissa. Pohjoismaisen yhteistyön ja Pohjoismaiden ministerineuvoston uudistaminen ja kehittäminen kuuluu Høybråtenin päätehtäviin Pohjoismaiden ministerineuvoston pääsihteerinä. Høybråtenin kansainvälisestä toiminnasta voidaan mainita GAVIn (Maailmanlaajuinen liittymä rokotusten ja vastustuskyvyn lisäämiseksi) puheenjohtajuus vuosina 2011–2015. Kyseessä on julkisen ja yksityisen sektorin kansainvälinen terveyskumppanuus, joka on sitoutunut lisäämään köyhien maiden rokotussuojaa. GAVI on rokotuttanut perustamisvuotensa 2000 jälkeen 500 miljoonaa lasta ja estänyt 7 miljoonan lapsen kuoleman. 

Høybråten on naimisissa ja neljän lapsen isä. Hän on valmistunut valtiotieteiden maisteriksi Oslon yliopistosta ja julkaissut kolme kirjaa.

Henkilötiedot

Syntynyt Oslossa 2. joulukuuta 1957

Naimisissa, 4 lasta

Koulutus

Valtiotieteiden maisteri Oslon yliopistosta, 1984

Hallituskokemus

Hallituskokemus
Henkilökohtainen sihteeri kirkko- ja opetusministeriössä 1.1.1983–1.1.1985

Poliittinen neuvonantaja kirkko- ja opetusministeriössä 1.1.1985–1.1.1986

Valtiosihteeri finanssiministeriössä 16.10.1989–3.11.1990

Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 17.10.1997–17.3.2000

Vt. ministeri oikeus- ja poliisiministeriössä 19.2.1999–15.3.1999

Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä 19.10.2001–31.12.2001

Ministeri terveysministeriössä 1.1.2002–18.6.2004

Ministeri työ- ja sosiaaliministeriössä 18.6.2004–17.10.2005

Parlamentaarinen kokemus

Parlamentin jäsen 2005–2013

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja 19.10.2005–16.6.2011

Parlamentin viides varapuhemies 1.10.2011–3.3.2013

Tarkastus- ja perustuslakivaliokunnan jäsen 19.10.2005–11.9.2006

Ulkoasiainvaliokunnan jäsen 11.9.2006–30.9.2009

Ulkoasiain- ja puolustusvaliokunnan jäsen 20.10.2009–3.3.2013

Työkokemus

Norjan kuntaliiton erityisasiantuntija 1986–1988

Norjan kuntaliiton osastopäällikkö 1988–1989

Norjan kuntaliiton johtaja 1990–1993

Oppegårdin kunnanjohtaja 1994–1996

Norjan kansaneläkelaitoksen pääjohtaja 1997–2004

Pohjoismainen kokemus

Pohjoismaiden ministerineuvoston (SOS) jäsen 1997–2000 ja 2001–2005

Pohjoismaiden neuvoston Norjan-valtuuskunnan jäsen 20.10.2005–31.12.2010

Pohjoismaiden neuvoston puheenjohtajiston jäsen 2005–2009

Pohjoismaiden neuvoston presidentti 2007

Pohjoismaiden neuvoston Norjan-valtuuskunnan puheenjohtaja 1.1.2010–31.12.2010

Pohjoismaiden neuvoston Norjan-valtuuskunnan varapuheenjohtaja 22.10.2009–31.12.2009

Pohjoismaiden neuvoston Norjan-valtuuskunnan varajäsen 1.1.2011–3.3.2013

Puolueen luottamustehtävät

Kristillisdemokraattisten nuorten liittohallituksen 1. varapuheenjohtaja 1979–1979 ja puheenjohtaja 1979–1982

Kristillisdemokraattien puoluehallituksen jäsen 1979–1997

Kristillisdemokraattien työvaliokunnan jäsen 1979–1982

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja 2004–2011

Muut luottamustehtävät

GAVIn (Global Alliance for Vaccines and Immunization) hallituksen puheenjohtaja 2011–2015

Julkaisut

Mydske, Peter Kristen ja Dagfinn Høybråten: Organisering av lokalt styre: mot et paradigmeskifte? Kommunal Organisering, Tano Oslo 1989

Høybråten, Dagfinn: Pengene eller livet: livskvalitet for alle, Avenir, Oslo 2009

Høybråten, Dagfinn: Drivkraft, Cappelen Damm, Oslo 2012

Ota yhteyttä