Paula Lehtomäki – CV

Paula Lehtomäki
Valokuvaaja
Laura Kotila, Statsrådets kansli
Paula Lehtomäki aloitti Pohjoismaiden ministerineuvoston pääsihteerinä 18. maaliskuuta 2019. Sitä ennen hän työskenteli valtioneuvoston kanslian valtiosihteerinä.
Elämänkertatietoja

Syntymäaika ja -paikka: 29. marraskuuta 1972, Kuhmo

Kotipaikka: Helsinki

Perhe: naimisissa, kolme lasta

Äidinkieli: suomi

Koulutus
  • Kauppatieteiden maisteri 1999
  • Valtiotieteiden kandidaatti 1996
  • Ylioppilas 1991
Työkokemus
  • Valtiosihteeri 2015–2019
  • Ympäristöministeri 19.4.2007–22.6.2011 (ml. kuuden kuukauden äitiysvapaa)
  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri sekä ministeri valtioneuvoston kansliassa 17.4.2003–19.4.2007 (ml. kuuden kuukauden äitiysvapaa)
  • Kansanedustaja 1999–2015
  • Talousvaliokunnan varapuheenjohtaja 2003
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen 1999–2003
  • Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen 2003
  • Tutkimusapulainen 1998
  • Lukion lehtorin sijainen 1995
Kunniamerkit
  • Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan komentajamerkki
  • Sotilasansiomitali
  • Sotaveteraaniliiton ansiomitali
Luottamustehtävät ja järjestötoiminta
  • Suomen Keskusta, varapuheenjohtaja 2002–2010
  • Kainuun maakuntavaltuusto 2005–2008
  • Kuhmon kaupunginvaltuusto 1997–2004
  • Suomi–Venäjä-seuran hallitus 2000–2003, puheenjohtajana 2014–2015
  • UKK-Seura ry:n hallitus 2010–
  • Suomi-seuran johtokunta 2013–2015
Kielitaito
  • Englanti erinomainen
  • Venäjä: hyvä
  • Ruotsi: hyvä
  • Ranska: alkeet
Harrastukset
  • Kuntoliikunta
  • Laulaminen