Paula Lehtomäki – CV

Paula Lehtomäki
Fotograf
Laura Kotila, Statsrådets kansli
Paula Lehtomäki tiltrådte som Nordisk ministerråds generalsekretær 18. mars 2019. Hun arbeidet senest som statssekretær ved Statsrådets kontor i Finland.
Personopplysninger

Fødselsdato og sted: 29. november 1972 i Kuhmo

Hjemsted: Helsingfors

Familie: gift, tre barn

Morsmål: finsk

Utdanning
  • Ekonomie magister 1999
  • Politices kandidat 1996
  • Student 1991
Arbeidserfaring
  • Statssekretær 2015–
  • Miljøminister 19.4.2007–22.6.2011(inkludert seks måneders foreldrepermisjon)
  • Minister for utenrikshandel og utvikling og minister ved Statsrådets kontor 17.4.2003–19.4.2007 (inkludert seks måneders foreldrepermisjon)
  • Riksdagsmedlem 1999–2015
  • Nestleder i økonomiutvalget 2003
  • Finlands delegasjon i Nordisk råd 1999–2003
  • Finlands delegasjon i Europarådet 2003
  • Forskningsassistent 1998
  • Vikariat som gymnasrektor 1995
Ordener
  • Kommandørtegnet av ordenen Finlands Vita Ros
  • Militärens fortjenestemedalje
  • Krigsveteranförbundets fortjenestemedalje
Tillitsverv organisasjonsvirksomhet
  • Senterpartiet i Finland, nestleder 2002–2010
  • Kajanalands landskapsfullmektig 2005–2008
  • Kuhmo byfullmektig 1997–2004
  • Styremedlem i Suomi–Venäjä-seura 2000–2003, leder 2014–2015
  • UKK-instituttets styre 2010–
  • Ledelsen for Finland-Samfundet 2013–2015
Språkkunskaper
  • Engelsk: utmerkede
  • Russisk: gode
  • Svensk: gode
  • Fransk: grunnleggende
Interesser
  • Mosjonsidrett
  • Sang