Cirkulär ekonomi

Övergången till en cirkulär ekonomi står i centrum för den gröna omställningen i Norden och globalt. Nordiska ministerrådet bidrar till policyutveckling, innovation och kunskapsunderlag inom cirkulär ekonomi.

Valokuvaaja
Unsplash

Varför är cirkulär ekonomi viktigt?

Cirkulär ekonomi minskar resursförbrukningen och är en förutsättning för att vi ska kunna hålla oss inom de planetära gränserna. Norden har stor potential att skala upp den cirkulära ekonomin på ett sätt som också kan främja vår konkurrenskraft.

Våra institutioner som arbetar med cirkulär ekonomi

Nordic Innovation

NordForsk

Nordisk Energiforskning

Lista över alla nordiska institutioner

Campaign single quote

Vi måste ställa om från linjär produktion till cirkulär ekonomi, med ökad återanvändning och minskad resursförbrukning. Om de nordiska länderna samlar sina krafter kan det stärka miljö, hälsa, konkurrenskraft och resiliens i en geopolitisk osäker värld – men tiden är knapp och arbetet måste snabbt accelereras.

Karen Ellemann – Nordiska ministerrådets generalsekreterare

Om arbetet med cirkukulär ekonomi i Norden

Den cirkulära ekonomin står i centrum för den gröna omställningen, genom sin stora potential att minska resursanvändningen och begränsa klimat- och miljöpåverkan. Genom att arbeta tillsammans kan Norden realisera mer av denna potential och samtidigt inta en ledande roll både inom EU och globalt sett.  

Kompetensutveckling och satsningar på utbildning om cirkulär ekonomi er av mycket stor vikt. Nya affärsmodeller och ekonomiska styrmedel behöver utvecklas. Digitala lösningar är både en integrerad del och en möjliggörare för en cirkulär ekonomi, liksom en förutsättning för att kunna skala upp den.

Cirkulär ekonomi har potential för att minska både mängden avfall och globala föroreningar och därigenom bidra till kampen mot klimatförändringar. Insatser behövs även när det gäller design av produkter och tjänster eftersom klimatpåverkan till stor del avgörs redan vid produktionen.

Insatser

Insatser behövs vad gäller användning av nya material, och hur vi konsumerar. Detta innebär förändringar i produktutformning, produktionsmetoder, affärsmodeller och konsumentbeteende. 

Cirkulära inköp genom offentlig upphandling ses som en nyckelmotor för cirkuläritet. Det finns ett ökat behov av att utveckla fler cirkulära upphandlingskriterier, särskilt inom sektorer som textilier och plast. 

Cirkuläritet är också ett sätt att öka vår försörjningstrygghet vad gäller kritiska värdekedjor. Kritiska råvaror (CRM) inkluderas i slutna materialcykler främst genom ökad återvinning, återanvändning och effektivare resursanvändning. Genom att utvinna material ur avfallsströmmar, använda cirkulär design och förbättra spårbarheten minskas beroendet av import för strategiska teknologier som t ex batterier och vindkraft. 

Det nordiska samarbetet inom standardisering är ett välfungerande verktyg där offentlig sektor och näringsliv samverkar. Standarder inom cirkulär ekonomi kan stödja det växande antalet företag och organisationer som vill övergå till en mer cirkulär och hållbar resursanvändning. Även mätning och utvärdering är en alltmer viktig fråga när många organisationer är intresserade av nyckeltal kopplade till ökad cirkuläritet.  

Published on cirkulär ekonomi

20.05.25

Nordic Circular Data Sharing Playbook

Publications number:
2025:204
14.04.25

Policy input for data sharing for circularity in the Nordics

Publications number:
04.09.25

Boosting circular transition and innovation with Nordic businesses

Publications number:
18.09.24

Circular Construction in Nordic cities

Publications number:
23.02.24

Recycling of Critical Raw Materials in the Nordics

Publications number:
2024:513
22.11.22

Nordic Circular Economy Playbook 2.0

Publications number:
22.11.22

Nordic Circular Economy Playbook 2.0

Publications number:
04.05.26

The Implementation of CBAM in the Nordic Countries - Finland, Sweden and Denmark

Publications number: 2026:513
04.05.26

Advancing Policy Through Randomised Experiments

Publications number: 2026:001
27.04.26

Integrated Power Markets

19.04.26

The Value Chains of the Nordics

Publications number: 2026:509
25.03.26

State of the Nordic Region 2026

Publications number:
2026:2
20.01.26

Budget 2026

Publications number: 2026:702
07.12.25

EXPO 2025, Osaka, Japan

Publications number: 2025:036
05.11.25

Market concentration and the scope for more M&A in the Nordic region

Publications number: 2025:564
29.10.25

Nordisk Ministerråds samlede virksomhed: Årsregnskab 2024

Publications number: 2025:718
14.10.25

Private cultural funding in the Nordic countries

Publications number: 2025:033

Kontakt

Kontakt 

Jenny Valind
Seniorrådgivare, Näringsliv & Energi
+45 60 39 06 20
jenval@norden.org

 

Anders Vestergaard Jensen
Seniorrådgivare, Miljö och Klimat
Mobil: +45 26 83 68 98
andjen@norden.org