The content is not available in your chosen language, we are displaying it in Danish instead.

Valg til Nordisk Råds organer 2018

Præsidiet

Midtergruppen (M)

Bertel Haarder  (V),  Danmark

Britt Lundberg  (ÅC),  Åland

Kjersti Toppe  (Sp),  Norge

Sigurður Ingi Jóhannsson  (F),  Island

Staffan Danielsson  (C),  Sverige

Den Socialdemokratiske Gruppe (S)

Erkki Tuomioja  (sd),  Finland

Henrik Dam Kristensen  (S),  Danmark

Martin Kolberg  (A),  Norge, vicepræsident

Oddný G. Harðardóttir  (A),  Island

Phia Andersson  (S),  Sverige

Den Konservative Gruppe (K)

Hans Wallmark  (M),  Sverige

Michael Tetzschner  (H),  Norge, præsident

Wille Rydman  (saml),  Finland

Nordisk Frihet (N)

Mikkel Dencker  (DF),  Danmark

Nordisk Grønt Venstre (NGV)

Christian Juhl  (EL),  Danmark

Udvalget for et Holdbart Norden

Midtergruppen (M)

Heidi Greni  (Sp),  Norge

Lars Tysklind  (L),  Sverige, formand

Mikko Kärnä  (cent),  Finland

Rasmus Ling  (MP),  Sverige

Villum Christensen  (LA),  Danmark

Den Socialdemokratiske Gruppe (S)

Ineqi Kielsen  (S),  Grønland

Ingalill Olsen  (A),  Norge

Karin Gaardsted  (S),  Danmark, næstformand

Suzanne Svensson  (S),  Sverige

Den Konservative Gruppe (K)

Brynjar Níelsson  (Sj),  Island

Susanna Koski  (saml),  Finland

Teitur Björn Einarsson  (Sj),  Island

Thomas Finnborg  (M),  Sverige

Nordisk Frihet (N)

Jan Erik Messmann  (DF),  Danmark

Richard Jomshof  (SD),  Sverige

Nordisk Grønt Venstre (NGV)

Christian Poll  (ALT),  Danmark

Pauli Trond Petersen  (T),  Færøerne

Øvrige (Ø)

Simon Elo  (saf),  Finland

Udvalget for Kundskab og Kultur

Midtergruppen (M)

Elsi Katainen  (cent),  Finland

Johanna Karimäki  (gröna),  Finland, formand

Marcus Knuth  (V),  Danmark

Torhild Bransdal  (KrF),  Norge

Den Socialdemokratiske Gruppe (S)

Annette Lind  (S),  Danmark

Eva Sonidsson  (S),  Sverige

Jorodd Asphjell  (A),  Norge

Mogens Jensen  (S),  Danmark

Maarit Feldt-Ranta  (sd),  Finland

Peter Johnsson  (S),  Sverige

Den Konservative Gruppe (K)

Birgitte Klintskov Jerkel  (Kf),  Danmark

Lars-Arne Staxäng  (M),  Sverige

Marianne Synnes  (H),  Norge

Norunn Tveiten Benestad  (H),  Norge

Nordisk Frihet (N)

Aron Emilsson  (SD),  Sverige, næstformand

Laura Huhtasaari  (saf),  Finland

Nordisk Grønt Venstre (NGV)

Kelly Berthelsen  (IA),  Grønland

Paavo Arhinmäki  (vänst),  Finland

Udvalget for Velfærd

Midtergruppen (M)

Anna-Maja Henriksson  (SV),  Finland

Jakob Engel-Schmidt  (V),  Danmark

Jenis av Rana  (Mfl.),  Færøerne

Jóna Sólveig Elínardóttir  (vid),  Island

Juha Rehula  (C),  Finland

Ketil Kjenseth  (V),  Norge, næstfomand

Den Socialdemokratiske Gruppe (S)

Karen J. Klint  (S),  Danmark

Lennart Axelsson  (S),  Sverige

Nina Sandberg  (A),  Norge

Rikard Larsson  (S),  Sverige

Den Konservative Gruppe (K)

Bente Stein Mathisen  (H),  Norge, formand

Maria Stockhaus  (M),  Sverige

Valgedur Gunnarsdottir  Sj.),  Island

Nordisk Frihet (N)

Mika Raatikainen  (saf),  Finland

Paula Bieler  (SD),  Sverige

Nordisk Grønt Venstre (NGV)

Steingrímur J. Sigfússon  (VG),  Island

Øvrige (Ø)

Helge André Njåstad  (FrP),  Norge

Ulf Leirstein  (FrP),  Norge

Udvalget for Vækst og Udvikling

Midtergruppen (M)

Arto Pirttilahti  (cent),  Finland

Katri Kulmuni  (cent),  Finland

Mikael Staffas  (Lib),  Åland

Robert Halef  (kd),  Sverige

Den Socialdemokratiske Gruppe (S)

Orla Hav  (S),  Danmark

Pyry Niemi  (S),  Sverige, formand

Ruth Mari Grung  (A),  Norge

Stein Erik Lauvås  (A),  Norge

Ville Skinnari  (sd),  Finland

Den Konservative Gruppe (K)

Juhana Vartiainen  (saml),  Finland

Lena Asplund  (M),  Sverige, næstformand

Nils Aage Jegstad  (H),  Norge

Solveig Abrahamsen  (H),  Norge

Nordisk Frihet (N)

Henrik Brodersen  (DF),  Danmark

Juho Eerola  (saf),  Finland

Nordisk Grønt Venstre (NGV)

Håkan Svenneling  (V),  Sverige

Torgeir Knag Fylkesnes  (SV),  Norge

Øvrige (Ø)

Hanne Dyveke Søttar  (Frp),  Norge

 

Kontrolkomitéen

Midtergruppen (M)

Jona Sólveig Elinardóttir  (vid),  Island, næstformand

Elsi Katainen (supp)  (cent),  Finland

Rasmus Ling  (MP), Sverige

Torhild Bransdal (supp)  (KrF),  Norge

Den Socialdemokratiske Gruppe (S)

Eva Sonidsson  (S),  Sverige

Ingalill Olsen (supp)  (A),  Norge

Ruth Mari Grung  (A),  Norge, formand

Lennart Axelsson (supp)  (S),  Sverige

Den Konservative Gruppe (K)

Maria Stockhaus  (M),  Sverige

Marianne Synnes (supp)  (H),  Norge

Nordisk Frihet (N)

Jan Erik Messmann  (DF),  Danmark

Liselott Blixt (Supp)  (DF),  Danmark

Nordisk Grønt Venstre (NGV)

Christian Poll  (ALT),  Danmark

Paavo Arhinmäki (supp)  (vänst),  Finland

Valgkomitéen

Midtergruppen (M)

Heidi Greni  (Sp),  Norge

Lars Tysklind  (L),  Sverige

Den Socialdemokratiske Gruppe (S)

Jorodd Asphjell  (A),  Norge, formand

Pyry Niemi  (S),  Sverige

Den Konservative Gruppe (K)

Norunn Tveiten Benestad  (H),  Norge

Nordisk Frihet (N)

Juho Eerola  (saf),  Finland

Nordisk Grønt Venstre (NGV)

Christian Juhl  (EL),  Danmark, næstformand