216. Jessica Rosencrantz (Svar på spørgsmål)
Stort tack för frågan! Jag ska lite ödmjukt, sju veckor in i mitt uppdrag, erkänna att jag inte har alla svar på dessa ganska precisa frågeställningar. Men jag tar med mig dem som medskick; jag ämnar gräva djupare för att se var hindren ligger.
Det som jag kan säga på en allmän nivå där detta ingår är att jag tror att det är oerhört viktigt att vi arbetar mer aktivt med allt som kopplas till digitala gränshinder. Det här är ett sådant exempel, om än väldigt specifikt. Vi samarbetsministrar har inom ramen för det nya programmet för fri rörlighet diskuterat om att de digitala frågorna verkligen har en särställning, dels för att vi behöver riva ned de hinder som finns, dels för att vi faktiskt riskerar att bygga nya hinder. Det är väl det vi delvis gör när vi till exempel utvecklar nya digitala lösningar men hamnar i nationella modeller. Vi har hela frågan om e-legitimation, som jag ser framför mig, och även en väldig diskussion om artificiell intelligens, där vi riskerar att bygga upp olika nationella system snarare än att samordna.
Mitt generella svar är att jag vill riva hinder också på det digitala området och att den fria rörligheten ska gälla både online och offline. Just denna specifika fråga tar jag med mig.